Funkcjonariusze jednostek podległych Okręgowemu Inspektoratowi Służby Więziennej w Warszawie już po raz kolejny pokazali swoje zaangażowanie w pomoc potrzebującym, biorąc aktywny udział w ogólnopolskiej akcji honorowego krwiodawstwa „Nasza Krew – Nasza Ojczyzna”. Wydarzenie, które odbywa się co roku w okresie od listopada do grudnia, jest organizowane przez służby mundurowe w całym kraju, w tym przez Służbę Więzienną, a jego głównym celem jest wspieranie banków krwi i promowanie idei krwiodawstwa.
Nasza Krew – dar życia dla innych
Akcja „Nasza Krew – Nasza Ojczyzna” została zapoczątkowana przez służby mundurowe, by wspierać regionalne centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa, szczególnie w trudnym okresie zimowym, gdy liczba dawców często spada, a zapotrzebowanie na krew rośnie. Funkcjonariusze Służby Więziennej regularnie włączają się w kampanię, traktując ją jako swoja misję – odpowiedź na potrzebę ratowania życia i zdrowia obywateli. Tegoroczna edycja akcji cieszyła się ogromnym zainteresowaniem.
Statystyki, które robią wrażenie
Dzięki zaangażowaniu Służby Więziennej w ramach akcji udało się zebrać tysiące litrów krwi. W okręgu warszawskim, w okresie trwania akcji, krew oddało 296 funkcjonariuszy Służby Więziennej co łącznie dało ponad 133 litrów krwi. Te liczby to nie tylko statystyka – to rzeczywista pomoc dla pacjentów szpitali, ofiar wypadków drogowych i osób wymagających transfuzji.
Misja pomocy wpisana w codzienność
Dla funkcjonariuszy Służby Więziennej akcja „Nasza Krew – Nasza Ojczyzna” jest czymś więcej niż tylko jednorazowym wydarzeniem – to element etosu zawodowego. Na co dzień funkcjonariusze zajmują się zapewnianiem bezpieczeństwa, ale równie ważna jest dla nich troska o drugiego człowieka. Krwiodawstwo to jeden z przykładów, jak Służba Więzienna włącza się w działania na rzecz społeczeństwa.
Wspólna odpowiedzialność za zdrowie społeczeństwa
Podsumowując akcję „Nasza Krew – Nasza Ojczyzna”, należy podkreślić, iż jej efekty to nie tylko liczba litrów oddanej krwi, ale przede wszystkim wzrost świadomości społecznej na temat potrzeby regularnego oddawania tego bezcennego daru.
Służba Więzienna, jako jeden z głównych partnerów akcji, udowadnia, iż misja służenia społeczeństwu obejmuje także działania na rzecz zdrowia i życia obywateli. Funkcjonariusze, którzy codziennie stają na straży bezpieczeństwa, tym razem pokazali, iż potrafią również być strażnikami zdrowia i życia.
Tekst i zdjęcia: Zespół Prasowy OISW w Warszawie