Postanowieniem z dnia 19 lutego 2024 r. wszczęto śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez działających w celu osiągnięcia korzyści majątkowych i osobistych funkcjonariuszy publicznych w osobach ówczesnego ministra sprawiedliwości i urzędników Ministerstwa Sprawiedliwości, do których należało zarządzanie, rozdysponowanie i rozliczenie środków finansowych pochodzących z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej,
Do sprawy dołączono kilka innych postępowań, w tym sprawę dotyczącą zakupu systemu „Pegasus”.
W ciągu roku przesłuchano 200 osób w charakterze świadka, przeprowadzono 152 przeszukania, wywołano 120 opinii biegłych sądowych, zabezpieczono obszerną dokumentację, m.in. z Ministerstwa Sprawiedliwości, Najwyższej Izby Kontroli, Krajowej Administracji Skarbowej, organów samorządowych, którą następnie poddano oględzinom, przeprowadzono analizę ok. 50 umów o udzielenie dotacji i dokumentacji związanej z realizacją tych umów, opracowano wnioski o uchylenie immunitetu 2 posłom na Sejm RP.
Efektem tych działaniem jest przedstawienie 24 osobom zarzutów popełnienia łącznie 64 przestępstw, uzyskanie zgody Sejmu RP na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej 2 posłów, dokonanie zabezpieczeń majątkowych na mieniu podejrzanych i podmiotów zobowiązanych na łączną kwotę ok. 2,2 mln zł.
Najwięcej, bo zarzutów w tej sprawie, usłyszał Marcin R., były wicemister sprawiedliwości, który w tej chwili przebywa na Węgrzech.
4 lutego 2025 r. prokuratora skierowała do Sądu Okręgowego w Warszawie akt oskarżenia przeciwko 6 osobom, którym zarzucono łącznie popełnienie 15 czynów, w związku ze śledztwem dotyczącym nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości.
Aktem oskarżenia objęte są następujące osoby: Urszula D. - dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwości w Ministerstwie Sprawiedliwości, oraz inni urzędnicy tego departamentu.