Były kanadyjski dyplomata Michael Kovrig twierdzi, iż niedawne wezwania Chin do Kanady, aby odłożyła na bok „normalne” różnice i przyłączyła się do Pekinu w sprzeciwie wobec amerykańskich taryf celnych, są próbą wbicia klina między Ottawę i Waszyngton, aby osiągnąć strategiczne cele ChRL.
15 maja Kovrig wystąpił w programie Power Play w CTV News , gdzie prowadzący Vassy Kapelos zapytał go, dlaczego ambasador Chin w Kanadzie, Wang Di, zdecydował się przekazać taką wiadomość za pośrednictwem tej stacji „w tym momencie”, skoro ambasada Chin od lat odmawiała udzielenia wywiadów CTV.
„Krótka odpowiedź, ponieważ Chiny są teraz w złej sytuacji” – powiedział Kovrig, odnosząc się do wywiadu, którego Wang udzielił CTV Question Period , wyemitowanego 11 maja. „Zmagają się z gospodarką krajową i są pod ogromną presją bardzo wysokich taryf administracji USA”.
W kwietniu prezydent USA Donald Trump podniósł cła na chiński import do 145 procent, co skłoniło Pekin do odpowiedzi cłem w wysokości 125 procent na towary amerykańskie. 12 maja oba państwa zgodziły się na 90-dniową wzajemną redukcję taryf , przy czym Stany Zjednoczone obniżyły swoją stawkę do 30 procent, a Chiny do 10 procent.
Kovrig powiedział, iż wywiad Wanga dla CTV był przemyślanym posunięciem Pekinu, wykonanym „w kontekście znacznie szerszej rywalizacji strategicznej i narastającej zimnej wojny między Chinami a USA”
„Oni chcą odciąć Kanadę od Stanów Zjednoczonych, a to jest kampania, którą Chińczycy prowadzą na całym świecie” – powiedział Kovrig. „Więc nie chodzi tylko o Kanadę. Widziałem, jak jego odpowiednicy w Europie próbowali przekazać ten sam komunikat”.
W wywiadzie dla CTV Wang powiedział , iż Kanada i Chiny powinny przezwyciężyć to, co określił jako „normalne” różnice i „wrócić na adekwatne tory w naszych stosunkach” oraz „szukać wspólnego gruntu, rozwiązując różnice w sposób konstruktywny”.
Stwierdził, iż Pekin i Ottawa powinny współpracować, aby przeciwstawić się „zastraszaniu” i taryfom celnym ze strony USA, a także zmobilizować inne kraje do powstrzymania Waszyngtonu przed podważaniem globalnych zasad handlowych.
„Chiny nie są przyjaznym krajem” – powiedział Kovrig. „Słowa [Wanga] są przyjazne. Jego uśmiech jest przyjazny, ale działania jego rządu są ostatecznie szkodliwe dla interesów i wartości Kanady. I tak samo jest w Europie”.
Relacje Kanady z Chinami zostały zamrożone po tym, jak RCMP aresztowała w 2018 r. dyrektorkę Huawei Meng Wanzhou w związku z nakazem ekstradycji wydanym przez USA za oszustwo. W ramach jawnego odwetu Pekin zatrzymał Kovriga i jego kolegę z Kanady Michaela Spavora kilka dni później pod zarzutem szpiegostwa, czemu obaj mężczyźni zaprzeczyli. Obaj spędzili prawie trzy lata w więzieniu, zanim zostali zwolnieni w ramach umowy, która umożliwiła Meng powrót do Chin.