Kontrola w autobusie. Kiedy wzywana jest policja Przepisy są jednoznaczne

news.5v.pl 1 dzień temu

Policjanci w toku codziennej służby spotykają się z różnego rodzaju interwencjami. Czasem z pozoru prosta sytuacja może okazać się naprawdę niebezpieczna. Ponadto należy pamiętać, iż problem, z którym zgłaszają się do policjantów obywatele, może wydawać się błahy, ale nierzadko dla tych osób ma fundamentalne znaczenie. Dlatego tak ważne jest indywidualne podejście przez policjantów do każdej z zastanych sytuacji.

Kontrola w autobusie. Kiedy wzywana jest policja?


Ze społecznego punktu widzenia oczywistym jest, iż każda osoba korzystająca ze środków komunikacji publicznej musi mieć wykupiony bilet na przejazd, chyba, iż korzysta z wyłączeń przewidzianych przez konkretnego przewoźnika lub wynikających z przepisów prawa.

Zobacz również:


Policja przypomina – zgodnie z ustawą Prawo przewozowe, „przewoźnik lub organizator publicznego transportu zbiorowego albo osoba przez niego upoważniona ma prawo:

  1. w razie odmowy zapłacenia należności – żądać okazania dokumentu umożliwiającego stwierdzenie tożsamości podróżnego;

  2. w razie niezapłacenia należności i nieokazania dokumentu – ująć podróżnego i niezwłocznie oddać go w ręce policji lub innych organów porządkowych, które mają zgodnie z przepisami prawo zatrzymania podróżnego i podjęcia czynności zmierzających do ustalenia jego tożsamości; (…)”.

„Policjanci”. Kara grzywny za przejazd bez biletu


„Policjanci” to serial dokumentalny, w którym funkcjonariuszom policji towarzyszy kamera, rejestrując wszystkie zdarzenia.

Serial emitowany jest w Polsat Play w poniedziałki o godz. 22:35. W najbliższym, poniedziałkowym odcinku, zobaczymy, m.in.: interwencję policjantów podczas nieprzyjemnej sytuacji, która wyniknęła z powodu braku biletu autobusowego.

Policjanci, podejmując działania w podobnych sprawach, mają uprawnienia wynikające z ustawy o Policji, do legitymowania takiej osoby. Zasadnym jest także udostępnienie danych osobowych takiej osoby podmiotom uprawnionym.

Zobacz również:


Czyn polegający na nieopuszczeniu środka transportowego na żądanie osoby upoważnionej przez przewoźnika stanowi wykroczenie i jest zagrożony karą grzywny nie niższą niż 500 zł. Jednocześnie, o ile powyższy czyn ma charakter chuligański, sprawca podlega karze grzywny nie niższej niż 2000 zł.

Pamiętajmy jednak, iż to policjanci podejmujący interwencję, uwzględniając okoliczności konkretnej sprawy, w tym także ewentualne porozumienie zwaśnionych stron, decydują o sposobie zakończenia interwencji.

„Policjanci” w każdy poniedziałek o 22:35 w Polsat Play.

Zobacz również:



Paprocka w ”Gościu Wydarzeń” o porozumieniu w sprawie ambasadorów: Bardzo dobry sygnał dla polskiej dyplomacjiPolsat NewsPolsat News


Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd? Napisz do nas

Dołącz do nas
Idź do oryginalnego materiału