Klienci w Irlandii poszkodowani – sieć sklepów naruszyła przepisy

3 tygodni temu

Popularna w Irlandii sieć sklepów przyznała się do winy za naruszenie przepisów dotyczących ochrony konsumentów.

Tesco Ireland przyznało się do winy za naruszenie przepisów dotyczących ochrony konsumentów w zakresie wyświetlania cen.

Sieć supermarketów w Irlandii

Sieć supermarketów została ukarana grzywną i zobowiązana do przekazania darowizny na rzecz organizacji charytatywnej.

Sprawa jest efektem dochodzenia prowadzonego przez Komisję Ochrony Konkurencji i Konsumentów (CCPC), która w sierpniu 2023 roku przeprowadziła inspekcję w Tesco.

Śledczy stwierdzili, iż sieć nie przestrzegała przepisów dotyczących wyświetlania cen promocyjnych produktów dla posiadaczy Clubcard, co jest wymogiem prawnym mającym na celu pomoc konsumentom w porównywaniu cen.

Ochrona konsumentów

Podczas inspekcji przeprowadzonej w sierpniu ubiegłego roku, CCPC wykryła, iż Tesco nie umieszczało cen jednostkowych na promocyjnych etykietach półkowych Clubcard.

Wyświetlanie cen jednostkowych jest obowiązkowe, aby umożliwić konsumentom łatwiejsze porównywanie podobnych produktów sprzedawanych w różnych rozmiarach.

Śledczy podkreślili, iż wyświetlanie ceny za kilogram, litr lub metr pozwala konsumentom porównywać koszty i unikać wprowadzania w błąd przez opakowanie lub zniżki, które mogą skłonić ich do płacenia więcej za mniej.

Kara grzywny

W poniedziałek 24 czerwca Tesco Ireland przyznało się do winy w dwóch przypadkach nieprzestrzegania przepisów ochrony konsumentów.

Sędzia zobowiązał Tesco do pokrycia kosztów prawnych CCPC oraz przekazania darowizny w wysokości 1,000 euro na rzecz organizacji charytatywnej Little Flower Penny Dinners w Dublinie.

Sprawa ta ma przypomnieć o znaczeniu przestrzegania przepisów chroniących konsumentów i zapewniających przejrzystość cen w sklepach.

Komisja Ochrony Konkurencji i Konsumentów zachęca klientów w Irlandii do sprawdzania cen jednostkowych podczas zakupów i zgłaszania przypadków, w których nie są one podawane.

Idź do oryginalnego materiału