Kielecki areszt będzie większy. Powstają nowe cele

2 miesięcy temu

Ponad 250 osadzonych znajdzie zakwaterowanie w nowym pawilonie Aresztu Śledczego w Kielcach.

Zakończyła się budowa obiektu, a w tej chwili prowadzony jest montaż instalacji – opisuje por. Marcjanna Pakuła, rzecznik aresztu.

– Znajdą się w nim cele mieszkalne, pomieszczenia dla funkcjonariuszy, czyli dyżurki dla oddziałowych. Będzie także zaplecze socjalne – mówi. Cele będą trzyosobowe i prawdopodobnie zostaną przeznaczone dla mężczyzn.

08.02.2024. Kielce. Areszt Śledczy w Kielcach / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

Ważnym miejscem dla osadzonych będzie także biblioteka, która zostanie przeniesiona do nowego obiektu.

– Nasi osadzeni spędzają bardzo dużo czasu w czytaniu książek – uzupełnia rzecznik.

Jednocześnie budowany jest oddzielny obiekt, w którym znajdą się pomieszczenia biurowe.

– Służba Więzienna od wielu lat prowadzi program „Praca dla Więźniów”. Osadzeni pracują na terenie aresztu i poza nim. Na prowadzonej budowie także zatrudniamy skazanych. w tej chwili około 30 mężczyzn – dodaje rzecznik.

Ponadto, na terenie aresztu powstała hala, w której osadzeni zajmują się recyklingiem sprzętu AGD. Zakończenie obecnych inwestycji zaplanowane jest na grudzień. Koszt zadania to prawie 37 mln zł.

08.02.2024. Kielce. Areszt Śledczy w Kielcach / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

Dziś (8 lutego) obchodzony jest Dzień Tradycji Służby Więziennej.

– To nie jest przypadkowa Data. 8 lutego 1919 roku, Naczelnik Państwa Józef Piłsudski wydał dekret o tymczasowych przepisach więziennych i był to początek straży więziennej – dodaje Marcjanna Pakuła.

Początki Aresztu Śledczego w Kielcach sięgają pierwszej połowy XIX wieku. Więzienie powstało na mocy dekretu generała Józefa Zajączka z dnia 24 września 1816 roku. Początkowo jego siedziba mieściła się na zapleczu Pałacu Biskupów Krakowskich. W 1981 roku areszt został przeniesiony do obiektu przy ulicy Zagnańskiej, gdzie funkcjonuje do dziś. Osadzonymi są zarówno mężczyźni, jak i kobiety. w tej chwili może ich przebywać prawie 1,1 tys.


Idź do oryginalnego materiału