Kieleccy cyberpolicjanci przerwali sprzedaż narkotyków w Internecie

1 miesiąc temu

Kieleccy funkcjonariusze Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości zatrzymali w Trójmieście trzy osoby, które dzięki szyfrowanych komunikatorów sprzedawały narkotyki. Wszystkie trafiły do tymczasowego aresztu.

Sprawa rozpoczęła się w sierpniu 2023 roku, kiedy cyberpolicjanci rozbili gang oszustów internetowych. Zatrzymano wtedy osiem osób, a pięć z nich zostało tymczasowo aresztowanych. Sprawcy przestępstw usłyszeli wtedy 420 zarzutów karnych, ponadto od podejrzanych zatrzymano dużą ilość telefonów, tabletów i komputerów.

Podkomisarz Marcin Zagórski z zespołu prasowego CBZC wyjaśnił, iż zabezpieczony sprzęt został poddany szczegółowej analizie przez specjalistów z zakresu informatyki śledczej z kieleckiego wydziału cyberbiura. Pozwoliło to ujawnić proceder zamawiania środków odurzających dzięki popularnych szyfrowanych komunikatorów internetowych.

– Osoby rozprowadzające narkotyki, korzystały z zaawansowanych metod szyfrowania urządzeń i komunikatorów, a także anonimizowali swoje działania w Internecie, co znacząco utrudniało ich wykrycie – dodał policjant.

W efekcie działań cyberpolicjanci zatrzymali trzy osoby. Śledczy zabezpieczyli też 1,2 kilograma narkotyków, m.in. marihuany, mefedronu, ortomefedronu, klefedronu, ecstasy i innych. Z zabezpieczonych narkotyków można byłoby wytworzyć ponad 3,5 tys. porcji handlowych, tzw. działek.

Policjantom z Kielc wsparcia udzielili funkcjonariusze CBZC z Gdańska oraz funkcjonariusz z psem służbowym wyszkolonym do wykrywania środków odurzających z Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gdyni.

Podkomisarz Marcin Zagórski przekazał, iż podejrzani usłyszeli zarzuty karne m.in. posiadanie znacznych ilości narkotyków, przygotowanie do wprowadzenia do obrotu i handel narkotykami. Za zarzucane czyny grozi im choćby do 10 lat pozbawienia wolności.

Według śledczych może dojść do kolejnych zatrzymań.





Idź do oryginalnego materiału