Katowiccy śledczy rozbili grupę przestępczą, która działała na terenie całego regionu. Część trafiła do tymczasowego aresztu

2 dni temu

Prokuratura Okręgowa w Katowicach prowadzi śledztwo, w którym postawiono zarzuty członkom zorganizowanej grupy przestępczej odpowiedzialnej za przestępstwa przeciwko mieniu. Jak wynika z ustaleń funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, grupa ta działała na terenie województwa śląskiego i koncentrowała się przede wszystkim na kradzieżach związanych z transportem kolejowym kontenerów.

W celu zwiększenia skuteczności i trudności wykrycia, osoby zaangażowane w nielegalny proceder korzystały z zaawansowanych środków technicznych, takich jak foto-pułapki. Ponadto przestępcy szczególnie dbali o zachowanie anonimowości poprzez zmienianie sposobów komunikacji telefonicznej, rejestrowanie numerów na tzw. „słupy” lub przy użyciu fikcyjnych danych, a choćby wykorzystywanie kart SIM czeskich operatorów.

W ramach postępowania zatrzymano szereg osób, którym postawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Jedna z nich dodatkowo odpowiada za paserstwo, co oznacza nabywanie, przechowywanie bądź pomoc w zbyciu rzeczy pochodzących z przestępstwa. Na wniosek prokuratora Sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu siedmiu podejrzanych, zaś wobec kolejnych dwóch osób zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji. W trakcie przeszukań w miejscach zamieszkania i w samochodach członków grupy zabezpieczono pewną ilość mienia pochodzącego najprawdopodobniej z działalności przestępczej, a także gotówkę na poczet przyszłych kar.

Obecnie sprawa ma charakter rozwojowy, co oznacza, iż służby i prokuratura nie wykluczają postawienia kolejnych zarzutów. Śledczy skupiają się na ustaleniu pełnej skali przestępczych działań podejrzanych, a zwłaszcza na zweryfikowaniu, czy znaczna liczba przedmiotów zabezpieczonych podczas przeszukań również pochodzi z nielegalnych źródeł.

Zgodnie z polskim prawem, za udział w zorganizowanej grupie przestępczej grozi kara więzienia do 8 lat, natomiast za kradzież z włamaniem – do 10 lat. Fakt, iż podejrzani tworzyli profesjonalnie zorganizowaną i dobrze zakonspirowaną strukturę, dodatkowo wskazuje na duże znaczenie tej sprawy. Prokuratura zapewnia, iż priorytetem jest zarówno wyjaśnienie wszelkich okoliczności związanych z procederem, jak i pociągnięcie do odpowiedzialności karnej wszystkich zaangażowanych osób.

Idź do oryginalnego materiału