W ciągu ostatnich 6 lat Kanada przyjęła więcej wniosków o przyznanie statusu uchodźcy niż inne kraje. Najnowsze dochodzenie CBC ujawnia, które kraje odnoszą z tego największe korzyści i dlaczego.
Liczba osób ubiegających się o azyl w Kanadzie wzrosła ponad dwukrotnie od 2018 roku. Dochodzenie CBC wykazało, iż osobom z niektórych państw łatwiej jest ubiegać się o azyl niż innym.
Liczba osób ubiegających się o azyl w Kanadzie wyniosła blisko 37 000 w 2023 roku, w porównaniu z nieco ponad 14 000 w 2018 roku.
Wskaźnik uznania, który jest określany przez liczbę zaakceptowanych wniosków o azyl podzielonych przez całkowitą liczbę wniosków, które zostały rozpatrzone przez Radę ds. Imigracji i Uchodźców, również wzrósł do 82% w pierwszych dziewięciu miesiącach 2024 r., z 64% w 2018 r.
Wiele informacji w mediach na temat osób ubiegających się o azyl dotyczyło osób przybywających do Kanady z państw takich jak Indie, Haiti i Meksyk. Około połowa wniosków o azyl z tych państw została przyjęta w okresie od stycznia 2018 r. do 30 września 2024 r.
Jednak najwięcej osób ubiegających się o azyl, którym pozwolono pozostać w Kanadzie, pochodziło z dwóch krajów, w których ponad 95% decyzji było pozytywnych: Iranu i Turcji. Było to prawdą niezależnie od rodzaju prześladowań, przed którymi dana osoba uciekała, jak ujawniła analiza CBC danych z Rady Imigracji i Uchodźców (IRB).
Istnieje wiele czynników, które decydują o tym, czy osoba ubiegająca się o azyl może pozostać w Kanadzie, podała IRB w oświadczeniu, w tym wiarygodność danej osoby, jej zdolność do udowodnienia swojej tożsamości i twierdzeń o prześladowaniach, powaga zagrożeń, przed którymi stoi oraz warunki w jej kraju ojczystym.
Eksperci powiedzieli jednak CBC, iż istnieją również dwa systemy rozpatrywania wniosków o azyl: jeden, który wydaje w większości pozytywne decyzje dla osób z państw uznanych przez Kanadę za źródła legalnych uchodźców, a drugi dla wszystkich innych. Krytycy twierdzą, iż ze względu na mniejszą kontrolę wniosków rozpatrywanych w pierwszym trybie, system ten jest podatny na nadużycia.
Większość osób ubiegających się o status uchodźcy przedstawia swoje sprawy na rozprawie, podczas której członek IRB decyduje, czy kwalifikują się one do azylu.
Ustawa o ochronie imigrantów i uchodźców zezwala jednak na rozstrzyganie niektórych spraw bez przesłuchania, co nieformalnie nazywa się rewizją papierową. Proces ten jest przeznaczony dla osób z państw o historycznie wysokim wskaźniku akceptacji, które mogą udowodnić swoją tożsamość, nie mają poważnych problemów z wiarygodnością i przeszły kontrolę bezpieczeństwa, zgodnie z IRB.
Wnioski o status uchodźcy nie mogą zostać odrzucone bez przesłuchania, więc weryfikacja papierowa ma tylko dwa możliwe wyniki: pozytywną decyzję lub decyzję o skierowaniu sprawy na przesłuchanie.
Jak mówi Mojdeh Shahriari, prawnik zajmujący się uchodźcami i imigrantami w Vancouver, który jest również byłym członkiem IRB, kiedyś rzadko zdarzało się, by sprawy uchodźców były zatwierdzane bez przesłuchania. Jednak ogromne zaległości w sprawach oczekujących na rozpatrzenie – prawie 250 000 na dzień 30 września 2024 r. – sprawiły, iż rząd szuka sposobów na szybsze rozpatrywanie wniosków, bez czasu i kosztów związanych z przesłuchaniem.
Rozstrzyganie spraw uchodźców w ten sposób może być ryzykowne, mówi Shahriari. „Myślę, iż w tej chwili powszechnie wiadomo, iż system ochrony uchodźców w Kanadzie był i jest coraz częściej nadużywany”.
Shahriari, która zajmuje się wieloma wnioskami o status uchodźcy z Iranu, twierdzi, iż większość z nich jest uzasadniona, a życie w reżimie Republiki Islamskiej jest „przerażające”. Dysydenci polityczni lub osoby, które przeszły na religię inną niż islam, spotykają się z surowymi prześladowaniami. Ponieważ to państwo prześladuje takich ludzi, tego typu roszczenia są w pewnym sensie prostsze. Shahriari zauważa, iż dzieje się tak, jeżeli roszczenia są zgodne z prawdą. „Dowody, które IRB zwykle uznaje za wystarczające, to coś z kościoła, do którego uczęszczają, zdjęcia lub jeżeli zostali ochrzczeni, certyfikat, takie rzeczy”. Ale ponieważ takie dowody mogą być sfabrykowane, mówi, iż „niestety otwiera to pole do nadużyć”.
Analiza CBC wykazała, iż większość wniosków z Iranu dotyczyła prześladowań religijnych. Spośród tych, którzy twierdzili, iż jest to powód, dla którego ubiegają się o ochronę Kanady, większość została uznana za apostatów lub tych, którzy wyrzekli się islamu. Drugą co do wielkości grupą byli chrześcijanie.
Shahriari widzi wystarczająco dużo irańskich spraw, co do których podejrzewa, iż nie są legalne, więc sprawdza swoich klientów, zanim zgodzi się ich reprezentować. Jak mówi, mogą to być osoby, które przybyły do Kanady na podstawie wiz turystycznych lub studenckich i szukają lepszego życia. Aby temu zapobiec, należy zwiększyć liczbę kontroli za granicą, zanim ludzie otrzymają wizę turystyczną lub studencką. IRB musi również organizować więcej przesłuchań.
Rada ds. Imigracji i Uchodźców stwierdziła w oświadczeniu, iż sprawy nie będą rozpatrywane bez przesłuchania, chyba iż dana osoba przeszła poświadczenie bezpieczeństwa i nie ma obaw co do jej tożsamości lub wiarygodności. Shahriari twierdzi jednak, iż przesłuchanie jest jedynym sposobem, aby to ustalić. „Jeśli nie ma przesłuchania, nie ma kontroli wiarygodności danej osoby. Drzwi do nadużyć są zawsze otwarte”.
Z drugiej strony, niektóre osoby ubiegające się o azyl spotykają się z ekstremalną kontrolą.
Prawnik imigracyjny z Toronto, Vakkas Bilsin, reprezentuje wielu klientów-uchodźców z państw takich jak Nigeria, w której 46% wniosków o status uchodźcy zostało zaakceptowanych w okresie od 2018 r. do września 2024 r., zgodnie z analizą CBC.
Mówi, iż sprawy z państw o historycznie niższych wskaźnikach akceptacji, takich jak Nigeria, są zawsze wysyłane na przesłuchania. Wnioskodawcy muszą udowodnić członkowi IRB, iż policja w ich własnym kraju nie może ich chronić i iż nie mogą znaleźć bezpieczeństwa w innej jego części.
Jednym z powodów takiego stanu rzeczy, według Bilsina, jest fakt, iż często to osoby trzecie, takie jak członkowie rodziny lub gangi przestępcze, a nie sam rząd, zagrażają ludziom w krajach takich jak Nigeria, Meksyk czy Haiti. W przypadku osób pochodzących z państw takich jak Iran, gdzie źródłem prześladowań jest rząd, oczywiste jest, iż dana osoba nigdzie nie może być bezpieczna, wyjaśnił.
Ale choćby jeżeli dowody i dokumentacja są podobne – na przykład, gdy prześladowcą jest członek rodziny – Bilsin mówi, iż w przypadku Nigerii potrzebuje więcej dowodów, aby wykazać, iż dana osoba nie może być bezpieczna w innym miejscu w kraju. W żargonie imigracyjnym jest to znane jako wewnętrzna alternatywa lotu lub IFA. W takich przypadkach dokładają wszelkich starań, aby dostarczyć dokumenty wykazujące, iż żadne miasta IFA nie są dostępne dla ich klientów. „Na przykład, gdy mamy do czynienia z wnioskami uchodźców z Iranu, nie martwimy się tak bardzo o potencjalne IFA” – powiedział. „Jest to, powiedziałbym, główna przeszkoda, przed którą stoimy”.
Shahriari twierdzi, iż rozbieżności będą się tylko pogłębiać, ponieważ roszczenia rozstrzygane bez przesłuchań będą przez cały czas w dużej mierze skuteczne. „Nie są one tak bardzo analizowane. Oczywiście stawki pozostaną wysokie. Stanie się to podstawą do ponownego wyznaczenia tego samego kraju”.