Kamienny gigant z Löbau: Historia wiaduktu, który przetrwał wojny i katastrofy

karkonoszego.pl 6 godzin temu
Löbauer Viadukt to imponujący i historyczny wiadukt kolejowy, będący jednym z najważniejszych zabytków inżynierii kolejowej w Saksonii. Znajduje się w mieście Löbau, w regionie Górnych Łużyc. Został zbudowany w 1847 roku jako część linii kolejowej łączącej Görlitz z Dreznem. Konstrukcja ta przecina rzekę Löbauer Wasser i do dziś jest charakterystycznym elementem krajobrazu regionu. Pierwotna konstrukcja, wykonana z kamienia, była niezwykle nowoczesna jak na swoje czasy. Wiadukt pełnił istotną rolę w transporcie regionalnym, jednak jego historia była burzliwa. W 1855 roku pierwotna konstrukcja zawaliła się, co doprowadziło do konieczności jej odbudowy.

Główny budowniczy popełnił samobójstwo z poczucia odpowiedzialności, mimo iż okres gwarancji już minął. Odbudowa mostu była szybka, a rozwiązania techniczne zastosowane podczas prac pozwoliły na częściowe wznowienie ruchu już w tym samym roku. Całkowicie ukończony wiadukt był użytkowany przez kolejne dekady, odgrywając kluczową rolę w regionalnym transporcie​.

W maju 1945 roku, pod koniec II wojny światowej, most został zniszczony przez niemieckie wojska w ramach działań mających opóźnić posuwanie się wojsk sowieckich. Po wojnie zbudowano tymczasową konstrukcję, która pozostała w użyciu aż do lat 80. XX wieku, kiedy dokonano pełnej rekonstrukcji. Odbudowa obejmowała przywrócenie dwutorowego ruchu ko
Idź do oryginalnego materiału