Kamera termowizyjna: Sytuacyjna i taktyczna. Która do czego?

5 lat temu

O kamerach termowizyjnych pisaliśmy nie jeden, nie dwa razy. Jest to temat, który z dnia na dzień się rozwija nie tylko ze względu na coraz większą świadomość strażaków o jej skuteczności, ale także dzięki temu, iż coraz częściej urządzenia te trafiają do jednostek straży pożarnych. Kamery termowizyjne bez wątpienia odgrywają dużą rolę podczas akcji – stały się wręcz niezbędnym narzędziem w pracy strażaka.

Modeli kamer termowizyjnych jest cała masa. Są kamery droższe i tańsze, więc nic w tym dziwnego, iż wielu strażaków nie wie jaką kamerę wybrać. Co najczęściej decyduje o wyborze kamery? Oczywiście budżet i zapotrzebowanie. Jaką kamerę wybrać, taktyczną, czy sytuacyjną? Czym się różnią?

Jedno jest pewne. Jedna jak i druga spełnia swoją rolę, ale największą skuteczność uzyskujemy wtedy, gdy kamera jest używana zgodnie z jej przeznaczeniem. Jest tak wiele teorii na ten temat, iż czasem na forach, grupach dyskusyjnych robi się gorąco, o ile głównym tematem są kamery termowizyjne. Każda ma swoich zwolenników jak i przeciwników.

Chcielibyśmy porównać, choć w małym stopniu niektóre kamery sytuacyjne i taktyczne (ze świadomością decyzyjną) dostępne na naszym rynku. Oparliśmy się na krótkim porównaniu autorstwa Instruktora Andy Starnes z Insight Training LLC. Kim jest? Przeczytacie o nim na końcu tego artykułu.

Czy znacie różnicę pomiędzy dwoma głównymi typami kamer termowizyjnych dla straży pożarnej? – pyta Andy Starnes.

Po pierwsze, kamery termowizyjne sytuacyjne nie są wykorzystywane do poszukiwań i akcji ratowniczych / w razie pożaru itp. Są one stosowane w celu zapobiegania dezorientacji. Oraz aby pomóc nam znaleźć wyjście, lub drogę powrotną do reszty załogi, jeżeli się zgubimy lub ulegniemy dezorientacji – pisze na swoim blogu.

Po drugie, osobiste kamery termowizyjne stają się standardem. Należy tylko uważać, aby nie poświęcić kosztów tylko po to, aby umieścić „termowizor na każdym strażaku”. Kamerę termowizyjną można kupić w sklepie z artykułami sportowymi, ale to nie znaczy, iż jest ona przeznaczona dla strażaków. Połowa z kamer sprzedawanych dzisiaj przez te sklepy ma dzwonki i gwizdki (opcje takie jak tęcza, żelazny łuk, czarny gorący punkt, itp.) które NIE są przeznaczone do gaszenia pożarów. Tak naprawdę spowodują one obrażenia ciała u strażaka lub jego śmierć, jeżeli będą używane podczas pożaru przez nieprzeszkoloną osobę – dodaje.

Jeżeli naprawdę szukacie informacji na temat kamer termowizyjnych ze świadomością sytuacyjną dla wszystkich strażaka, powinniście rozważyć następujące kwestie:

  • Najwyższa rozdzielczość,
  • Najwyższa częstotliwość odświeżania,
  • Paleta powiązanych ze sobą kolorów straży pożarnej (czarny, szary, biały, żółty, pomarańczowy, czerwony),
  • Łatwość użytkowania,
  • Stopień ochrony IP 67 (odporność na kurz/ wodoszczelność).

Na podstawie tych kryteriów można stwierdzić, iż w tej kategorii mieszczą się między innymi:

– FLIR K2
– Seek Fire Pro

FLIR K2: K2 ma częstotliwość odświeżania wynoszącą 9 herców, niską rozdzielczość (160×120) i niską powierzchnię pomiarową. Łączy również kamerę cyfrową z termowizyjną w celu stworzenia fałszywego obrazu. W miarę jak wchodzimy w obszar pożaru, kamera cyfrowa zanika, pozostawiając ziarnisty obraz o niskiej rozdzielczości. Posiada jednak wiele zalet ze względu na niskie koszty. Potrafi dostarczyć świetnych parametrów termicznych dla dowódców akcji ratowniczej (poza terenem pożaru) i może być wykorzystana jako kamera termowizyjna sytuacyjna przez strażaków.

Seek Fire Pro ma rozdzielczość 320×240 (najwyższa w tej chwili dostępna), częstotliwość odświeżania wynoszącą 16 herców, przyjazną dla straży pożarnej paletę kolorów, największą na rynku powierzchnię pomiarową i jest łatwa w użyciu. Lekka i przystępna cenowo (799 USD). Ponadto urządzenie posiada wbudowaną latarkę i wykonuje zdjęcia. Doskonała jest żywotność baterii tej kamery.

A zatem niezależnie od modelu, który się wybierze, należy pamiętać iż są to kamery termowizyjne sytuacyjne i NIE zastąpią termowizyjnej taktycznej.

Czyli idealnym rozwiązaniem byłoby, gdyby każdy Strażak był wyposażony w kamerę sytuacyjną, a dowodzący w kamerę taktyczną.

Co można przez to osiągnąć? Pomoc w orientacji!

Kiedy strażak utraci orientację lub jego podstawowa kamera termowizyjna ulegnie awarii, będzie miał kamerę termowizyjną ze świadomością sytuacyjną wraz z kompasem kierunkowym, który może doprowadzić go poza strefę zagrożenia.

LEADER TIC 4.1

LEADER TIC 4.3

Aby w czytelny sposób raz jeszcze wskazać różnicę między kamerami taktycznymi a sytuacyjnymi, poniżej tabele porównawcze.


Andrew J. Starnes
jest zastępcą szefa projektu Kill the Flashover i przez całe życie uczniem straży pożarnej, do której dołączył jako ochotnik w 1992 roku. Stał się zawodowym strażakiem w 1998 roku. Jest autorem stron internetowych na ten temat obrazowania termicznego, zachowania przeciwpożarowego, przywództwa, zdrowia behawioralnego dla Firefighter Toolbox, Fire Department Concepts, Carolina Fire Rescue Journal i Fellowship of Christian Firefighters. Jest założycielem www.bringingbackbrotherhood.org, organizacji non-profit, której celem jest zachęcanie i udzielanie wskazówek strażakom w zakresie zdrowia behawioralnego i poradnictwa. Regularnie instruuje o współczesnym zachowaniu przeciwpożarowym. Wystąpił na podcastcie szkoleniowym strażaków moderfirebehavior.com.

We wrześniu 2018 roku w Olsztynie podczas VI Międzynarodowej Konferencji „Pożary Wewnętrzne” gdzie wygłosił internetową prelekcję „Termowizja dla Straży Pożarnych – dodatkowy zmysł wymagający dodatkowego zrozumienia.”

Idź do oryginalnego materiału