Jutro o 19:30 pierwsze czytanie projektu ustawy ,,W Obronie Chrześcijan”

1 tydzień temu

W czwartek 25.04 w Sejmie odbędzie się przełożone z 9 lutego pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy ,,W Obronie Chrześcijan”. Projekt przedstawi były wicewojewoda zachodniopomorski i pełnomocnik komitetu inicjatywy ustawodawczej Mateusz Wagemann.

Inicjatywa ustawodawcza ,,W Obronie Chrześcijan” cieszyła się dużym poparciem wśród Polek i Polaków. Pod projektem podpisało się aż 380 tys. obywateli. W ramach inicjatywy zbierania podpisów dołączyli do niej liczni wolontariusze reprezentujący różne środowiska społeczne i organizacje.

Jakie zmiany zawarto w projekcie?

Inicjatywa ustawodawcza pod nazwą „W obronie chrześcijan” została zaproponowana w celu skutecznego przeciwdziałania coraz częstszym atakom na miejsca kultu, osoby duchowne oraz przedmioty religijne. Pomimo nazwy projektu, jego celem nie jest jedynie ochrona wyznawców konkretnego wyznania. Nowe regulacje mają na celu realizację zagwarantowanej w Konstytucji wolności sumienia dla wszystkich obywateli. Obecne prawo nie precyzuje dokładnie, jakie czyny są karalne, co sprawia, iż sprawcy często unikają odpowiedzialności za obrażanie uczuć religijnych czy zakłócanie obrzędów religijnych. Dodatkowo konieczne jest w tej chwili udowodnienie, iż osoby te działały „złośliwie”, co często stanowi trudność, choćby w przypadku jawnie nagannego zachowania. Po proponowanych zmianach istotny stanie się sam fakt popełnienia czynu, niezależnie od intencji sprawcy. W obecnej sytuacji, aby osoba dokonująca ataku mogła ponieść konsekwencje prawne, konieczne jest również zgłoszenie przestępstwa do prokuratury przez osoby, które uważają, iż doszło do obrazy ich uczuć religijnych. Po ewentualnych zmianach, wystarczyłby sam fakt np. publicznego znieważania lub wyszydzania kościoła czy przedmiotu religijnego.

– W ostatnich latach byliśmy świadkami wielokrotnych naruszeń wolności religijnej w Polsce. Jak wynika z raportów Laboratorium Wolności Religijnych to tylko w latach 2019-2021 odnotowano 540 naruszeń, wśród których znalazły się takie sytuacje jak fizyczne ataki na osoby wierzące czy duchownych, niszczenie i znieważanie miejsc kultu religijnego, symboli religijnych, przedmiotów czci religijnej, ograniczanie publicznego wyznawania wiary czy dyskryminację ze względu na przekonania religijne. Z kolei stowarzyszenie Fidei Defensor w latach 2020-2022 zidentyfikowało ponad 150 zdarzeń niosących znamiona przestępstw z rozdziału XXIV Kodeksu karnego, wobec których podjęto stosowne działania prawne – mówił Mateusz Wagemann.

Idź do oryginalnego materiału