Julian Assange zwolniony po ugodzie zawartej z Departamentem Sprawiedliwości USA

cyberfeed.pl 3 miesięcy temu


Dzięki porozumieniu między Wielką Brytanią a Stanami Zjednoczonymi założyciel Wikileaks Julian Assange został uwolniony z brytyjskiego więzienia. Z Departamentem Sprawiedliwości USA uzgodniono ugodę, zgodnie z którą nie będzie odbywał kary więzienia w USA…

Długa saga

W 2006 roku założył Julian Assange Wikileaks, organizacji, która wierzy, iż obywatele mają prawo wiedzieć, co robią w ich imieniu rządy. W serwisie opublikowano wiele tajnych dokumentów, w szczególności związanych z działaniami wojennymi.

W 2010 roku Wikileaks opublikowało wideo nagrane z pokładu wojskowego helikoptera, które pokazało, iż amerykański atak w Iraku wycelował w ludność cywilną i zginęła – w tym dwóch Reutera dziennikarze. Późniejsze przecieki sugerowały, iż wojsko amerykańskie zabiło setki cywilów podczas wojny w Afganistanie, ale nie zgłosiło tego.

Stany Zjednoczone stwierdziły, iż wycieki te naraziły życie amerykańskiego personelu wojskowego na ryzyko. Wiele z nich pochodziło od byłej analityk wywiadu armii amerykańskiej Chelsea Manning, która została następnie skazana za szpiegostwo. Została skazana na 35 lat więzienia, ale jakieś siedem lat później prezydent Obama złagodził jej wyrok.

Stany Zjednoczone oświadczyły, iż Assange aktywnie pomagał Manningowi w uzyskaniu nieuprawnionego dostępu do dokumentów i dążyły do ​​jego ekstradycji do Stanów Zjednoczonych, aby tam mógł zostać oskarżony o spisek. Mogło to potencjalnie oznaczać, iż grozi mu dożywocie, a choćby kara śmierci.

Assange’owi postawiono później zarzuty gwałtu w Szwecji, która domagała się jego ekstradycji, aby stanął tam przed sądem. Assange zaprzeczył zarzutom, ale oświadczył, iż nie wróci do kraju, aby stanąć przed sądem, w obawie, iż zostanie stamtąd poddany ekstradycji do USA. Następnie rząd Ekwadoru zaproponował mu azyl i spędził siedem lat w ambasadzie Wielkiej Brytanii, gdzie nie udało się go aresztować.

Zgłoszone zachowania aspołeczne doprowadziły do ​​tego, iż rząd Ekwadoru ostatecznie wycofał jego azyl, a brytyjska policja uzyskała pozwolenie na wejście do ambasady w celu aresztowania go. Następnie Assange spędził pięć lat w więzieniu w Wielkiej Brytanii, gdzie odbywały się rozprawy sądowe, które miały na celu ustalenie, czy możliwa jest jego ekstradycja do Stanów Zjednoczonych.

Julian Assange zwolniony po ugodzie

wiadomości BBC informuje, iż ugoda została już uzgodniona. Assange zgodził się przyznać do jednego zarzutu dotyczącego spisku w zamian za zalecenie przez prokuratorów skazania go na karę więzienia w brytyjskim więzieniu.

W Londynie Wysoki Trybunał opublikował więcej szczegółów sprawy Juliana Assange’a. W dokumencie Wysokiego Trybunału czytamy:

Assange został zwolniony za kaucją, aby umożliwić mu udanie się do „amerykańskiego sądu rejonowego w Saipanie, zgodnie z ugodą podpisaną przez strony w dniu 19 czerwca 2024 r.”. W porozumieniu zgodzono się na „przyznanie się do jednego z zarzutów w akcie oskarżenia wraz z proponowaną odbytą karą”.

Assange opuścił Wielką Brytanię o 18:36 w poniedziałek. „Przewiduje się, iż wniosek o ekstradycję zostanie złożony i przyjęty w środę 26 czerwca 2024 r., po czym Stany Zjednoczone zobowiązały się wycofać wniosek o ekstradycję”.

Transakcja musi zostać zatwierdzona przez amerykańskiego sędziego, ale jest to prawdopodobnie formalność. Assange został przewieziony samolotem na Mariany Północne, terytorium USA. Po przesłuchaniu ma powrócić do rodzinnej Australii jako wolny człowiek.

Wersja 9to5Mac

Po tak długotrwałej sagi, w której ani Stany Zjednoczone, ani Wielka Brytania nie były zadowolone z dyplomatycznego obciążenia, jakie nałożyło się na dobre stosunki między obydwoma krajami, jest prawdopodobne, iż obu stronom po prostu zależało na ostatecznym rozwiązaniu sprawy.

Kompromis pozwala obu stronom ogłosić zwycięstwo. USA uzyskują wyrok skazujący, a Assange wychodzi na wolność.

Zdjęcie: Wikimedia/CC2.0

FTC: Korzystamy z automatycznych linków partnerskich generujących dochód. Więcej.



Source link

Idź do oryginalnego materiału