Jak sprawdzić, czy auto ma OC?

chemik24.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: jak-sprawdzic-czy-auto-ma-oc


Kupujesz używany samochód i zastanawiasz się, czy ma ważne ubezpieczenie? Miałeś stłuczkę i chcesz zweryfikować, czy sprawca podaje Ci prawidłowe dane, dotyczące polisy komunikacyjnej? A może zapomniałeś, kiedy kończy się OC Twojego auta? Niezależnie od tego, z jakich powodów szukasz informacji, jak sprawdzić, czy auto ma OC, z tego tekstu dowiesz się wszystkiego na ten temat.

Gdzie sprawdzić, czy auto ma OC?

By zweryfikować, czy auto jest ubezpieczone lub sprawdzić dokładną datę obowiązywania aktualnej polisy, możesz:

  • wejść na stronę UFG, czyli Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (www.ufg.pl),
  • wejść na stronę CEPiK, czyli Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (www.historiapojazdu.gov.pl),
  • skorzystać z aplikacji mObywatel Moje pojazdy, zainstalowanej na telefonie.

Trzeba zaznaczyć, iż w aplikacji mObywatel, sprawdzisz tylko auta, których jesteś właścicielem lub współwłaścicielem. Osoby, które z jakiegoś powodu nie chcą lub nie mogą zainstalować aplikacji na urządzeniu mobilnym, mogą też zadzwonić do towarzystwa, w którym ubezpieczyły auto i na infolinii uzyskać informację o tym, kiedy kończy się OC.

Jak sprawdzić, czy auto ma OC na stronie UFG?

To jeden z najłatwiejszych sposobów weryfikacji, czy samochód ma OC. Z tego też powodu, często korzystają z niego poszkodowani w wypadkach komunikacyjnych, aby dowiedzieć się, czy auto sprawcy ma ważne OC. Towarzystwa mają obowiązek przesyłania do bazy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego informacje o nowych umowach powiązanych z samochodem. Muszą to zrobić w ciągu 14 dni od pojawienia się zmiany. Baza UFG jest więc wiarygodnym źródłem informacji, zarówno o ubezpieczeniach OC, jak i AC.

Jak sprawdzić, czy auto ma OC? Trzeba wejść na stronę www.ufg.pl i poszukać zakładki zatytułowanej „Baza OC i AC”. Dzięki bazie UFG można dowiedzieć się, czy auto miało ważne OC na konkretny dzień, co jest bardzo przydatne, gdy zdarzy się stłuczka i poszkodowany chce zweryfikować ważność OC sprawcy.

By wygenerować raport, wystarczy podać numer rejestracyjny auta lub numer VIN, a także konkretną datę. W przypadku zdarzenia drogowego trzeba także podać kraj.

Raport, który uzyskasz, korzystając ze strony UFG, będzie obejmował takie informacje jak:

  • numer polisy,
  • marka auta,
  • model pojazdu,
  • nazwa towarzystwa i jego adres.

Ważne!

Trzeba pamiętać, iż towarzystwa ubezpieczeniowe muszą podawać zmiany odnośnie do umów OC w ciągu 14 dni. Może się więc zdarzyć, iż w systemie będzie widnieć informacja o braku ubezpieczenia, jednak auto je ma, tylko ubezpieczyciel nie zdążył przesłać aktualnych danych do bazy UFG.

Jak skorzystać z bazy CEPiK?

To kolejne wiarygodne źródło informacji o ubezpieczeniu OC. Jest bezpłatną usługą, która pozwala uzyskać raport o pojeździe. Ponieważ jest on bardzo rozbudowany i zawiera także inne informacje niż tylko te o OC, często z raportu CEPiK korzystają osoby, które chcą kupić nowy samochód.

Jak sprawdzić, czy auto ma OC ubezpieczenie na stronie CEPiK? Trzeba wejść na stronę: www.historiapojazdu.gov.pl, a następnie wpisać numer rejestracyjny, numer VIN oraz datę pierwszej rejestracji pojazdu.

Jakie informacje uzyskasz? Raport zawierać będzie takie dane, jak:

  • marka i model pojazdu oraz rok produkcji,
  • informacje o ubezpieczeniu OC,
  • parametry dotyczące auta np. pojemność silnika,
  • informacje o stanie licznika (z ostatniego przeglądu),
  • data wydania dowodu rejestracyjnego,
  • data wydania karty pojazdu,
  • świadectwo homologacji,
  • najważniejsze informacje m.in. zgłoszenia kradzieży czy daty wszystkich badań technicznych.

Sprawdzanie ważności OC w aplikacji mObywatel

To opcja dla zapominalskich oraz właścicieli wielu aut. Mając aplikację mobilną mObywatel Moje pojazdy, będziesz miał wszystkie potrzebne informacje o swoim aucie pod ręką, bo w swoim telefonie. Aby ją założyć, musisz mieć Profil Zaufany. Korzystanie z aplikacji ma wiele plusów. Sprawdzisz w niej, ile dni ważne będzie jeszcze Twoje OC, dowiesz się, kiedy zbliża się termin badania technicznego, a także, jaki jest stan licznika auta.

Kiedy warto sprawdzić ważność OC?

Jest kilka sytuacji, w których warto potwierdzić, czy dane auto ma OC. Po pierwsze dokładna informacja przyda się w przypadku zakupu auta. Wtedy warto wygenerować raport z bazy CEPiK. Nie tylko dowiesz się dzięki niemu, czy auto ma ważne OC, ale także czy nie było kradzione oraz jaki ma stan licznika. Dzięki danym z CEPiK można zweryfikować informacje podane przez obecnego właściciela auta. By wygenerować raport potrzebne będą dane z dowodu rejestracyjnego: numer rejestracyjny oraz numer VIN. jeżeli będziesz miał problem z uzyskaniem ich od osoby sprzedającej dane auto, powinna zapalić Ci się lampka ostrzegawcza. Być może właściciel ma coś do ukrycia.

Dobrze jest również sprawdzić ubezpieczenie OC sprawcy wypadku. Numer polisy powinien znaleźć się w oświadczeniu, które spisuje się po zajściu kolizji drogowej. Mając dostęp do internetu w telefonie, można gwałtownie sprawdzić na stronie UFG, czy sprawca dopełnił obowiązku wykupienia polisy OC. Gdy na stronie UFG znajdziesz potwierdzenie, iż pojazd sprawcy jest ubezpieczony, nie musisz wzywać służb. Wystarczy jedynie podpisane oświadczenie sprawcy kolizji drogowej. Jednak jeżeli okaże się, iż tak nie jest, trzeba wezwać policję, a następnie zgłosić szkodę do wybranego towarzystwa. Musi ono skierować sprawę do UFG. To z tego funduszu otrzymasz odszkodowanie.

Z kolei aplikacja mObywatel Moje pojazdy może ułatwić Ci zarządzanie ubezpieczeniami, jeżeli masz kilka aut. Łatwo wtedy zapomnieć, kiedy kończy się ważność polis OC. Wiedząc, kiedy wygasa umowa, będziesz mógł z odpowiednim wyprzedzeniem rozpocząć przeglądanie nowych ofert, by znaleźć najkorzystniejsze OC. Pamiętaj, iż korzystając z internetowych porównywarek, takich jak kalkulator OC na CUK.pl, możesz sporo zaoszczędzić. Dlaczego? Ceny obowiązkowych polis komunikacyjnych różnią się między sobą, a zakres – nie (jest narzucony przez ustawę). Właśnie dlatego wskazane jest porównanie dostępnych ofert.

Z jakiego jeszcze powodu warto zainstalować aplikację mObywatel? Szybki dostęp do numeru polisy przyda się wtedy, kiedy spowodujesz kolizję i będziesz musiał przedstawić dane o ubezpieczeniu poszkodowanemu. Nie będziesz musiał wówczas gorączkowo przeszukiwać maila w poszukiwaniu wiadomości od ubezpieczyciela z numerem polisy. W stresującej sytuacji, jaką jest udział w kolizji, liczą się proste rozwiązania. Takim właśnie jest aplikacja mObywatel. Tutaj znajdziesz numer polisy, który będzie potrzebny do sporządzenia oświadczenia sprawcy kolizji.

Kara za brak OC

Ubezpieczenie OC jest w Polsce obowiązkowe, a jego brak wiąże się z surowymi konsekwencjami.

Po pierwsze, jeżeli właściciel auta nie wykupi polisy OC, naraża się na karę finansową od UFG. Wysokość grzywny jest zależna od tego, ile dni samochód jeździ bez polisy, a także rodzaju pojazdu (najwięcej płaci się w przypadku braku OC samochodu ciężarowego, ciągnika samochodowego i autobusu). Kary ustalane są na podstawie minimalnego wynagrodzenia za pracę w Polsce, a więc zmieniają się co roku.

Inną konsekwencją jest konieczność ponoszenia kosztów naprawy auta czy leczenia osób poszkodowanych w wyniku wypadku, którego sprawcą był kierowca, poruszający się autem bez ważnego OC. Do odpowiedzialności może być pociągnięty zarówno właściciel, jak i osoba kierująca autem w momencie zajścia zdarzenia. W takich przypadkach to UFG wypłaca sprawcy odszkodowanie, jednak występuje z regresem ubezpieczeniowym do sprawcy. Ten musi opłacić wszelkie koszty związane z daną sprawą.

Właśnie dlatego warto trzymać rękę na pulsie i regularnie opłacać składkę OC. Zapominalskim może pomóc m.in. aplikacja mObywatel Moje pojazdy.

Idź do oryginalnego materiału