Radykalizacja młodzieży muzułmańskiej jest jednym z kluczowych zagrożeń bezpieczeństwa narodowego, twierdzą indyjscy policjanci.
Raport przekazany na spotkaniu służb z premierem Narendrą Modim alarmuje, iż służby muszą skupić się na problemie radykalizacji, w szczególności o ile chodzi o młodzież muzułmańską. Autorzy opracowania uważają, iż należy wspierać umiarkowanych przywódców i duchownych muzułmańskich, by przeciwdziałać organizacjom skrajnym.
Raport napisany został przez grupę funkcjonariuszy indyjskiej policji, który zauważają, iż wzrost religijnego fundamentalizmu w Indiach odbywa się przede wszystkim z powodu wysokiego poziomu indoktrynacji, dostępności współczesnych środków komunikacji. Zwraca się też uwagę na Pakistan, jako czynnik wspierający radykalne ugrupowania.
„Radykalizacja, w szczególności muzułmańskiej młodzieży, jest jednym ważnych wyzwań narodowego bezpieczeństwa naszego kraju. Niektóre radykalne muzułmańskie organizacje aktywne w Indiach pozwalają sobie na zorganizowaną radykalizację muzułmańskiej młodzieży. Mają wrodzoną tendencję skażania muzułmańskich umysłów, popychania ich na drogę do przemocy i do działania przeciwko złożonym kulturom”, stwierdza raport.
Na trzydniowej corocznej konferencji obecni byli minister spraw wewnętrznych Indii Amit Shah, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Ajit Doval i ponad 300 wysokich funkcjonariuszy policji. W spotkaniu brał też udział premier Modi.
Raport zwraca uwagę na organizacje zaangażowane w skrajne interpretacje islamskich pism, tworzenie poczucia bycia ofiarą wśród muzułmanów, nauczanie przeciwko demokracji i świeckości. Wśród organizacji odpowiedzialnych za ten proces wymienia: ostatnio zakazany Ludowy Front Indii (PFI), Wahdat-e-Islami, Federację Muzułmańskiej Młodzieży, Hizb ut-Tahrir i inne.
Autorzy wskazują też na zagraniczne źródła radykalizacji. Jednym z nich jest oczywiście Pakistan, którego działania wymierzone w Indie koncentrują się na wspieraniu radykalnych ugrupowań islamskich. Także zarobkowe wyjazdy młodych muzułmanów do państw Zatoki Perskiej, z których wracają z pieniędzmi i radykalnymi ideologiami, wpływają na wzrost fundamentalizmu.
Jako remedium sugerują śledzenie tajnych aktywności, tworzenie baz danych radykałów, ale także wzmacniania umiarkowanych muzułmańskich przywódców i duchownych.
Z drugiej strony należy zauważyć, iż hindusi w Indiach także oskarżani są o rosnącą religijno-nacjonalistyczną radykalizację. Skrajne ruchy, takie jak Hindutva czy RSS, oskarżane są 0 coraz większą aktywność, zwłaszcza po dojściu do władzy premiera Modiego. To one mają odpowiadać za prześladowania muzułmanów nie tylko w kraju, ale również za konflikty na emigracji, chociażby w trakcie ostatnich zamieszek w Leicester.
〉 Indie: światowa awantura o hadis