Humus, Baker, Lucjan i Junat – konie z Zespołu Konnego Wydziału Prewencji KPP w Tomaszowie Mazowieckim, po raz kolejny pokazały posłuszeństwo, opanowanie, a przede wszystkim więź ze swoimi opiekunami, gwarantującą skuteczną współpracę podczas służby, w najbardziej niebezpiecznych warunkach. Podczas dwudniowych ćwiczeń odbył się także egzamin II stopnia dla policjantów-jeźdźców.
18 listopada 2024 roku na terenie Smardzewic, gdzie znajduje się siedziba Zespołu Konnego WP KPP w Tomaszowie Mazowieckim 2 policjantki, przystąpiły do egzaminu II stopnia, po którym, będą mogły uczestniczyć w zabezpieczaniu imprez masowych z wykorzystaniem koni służbowych.
Mierzą w kłębie powyżej 170 cm, swoją silną sylwetką robią wrażenie i budzą respekt, ale to nie jedyne cechy decydujące o skuteczności koni w służbie. Charakteryzuje je opanowanie i spokój, nie pozwalają sobie na rozproszenie przez ruch uliczny, ani bodźce zewnętrzne, na przykład wystrzały czy hałas tłumu.
Podczas egzaminu sprawdzano umiejętności jeździeckie policjantek, precyzje w pokonywaniu przeszkód. Jednym z trudniejszych elementów, były próby ogniowe. Pozytywne przejście etapów egzaminu, świadczy o pełnej gotowości do udziału w zabezpieczaniu imprez masowych, gdzie może pojawić się agresywny tłum rzucający butelkami, ciężkimi i niebezpiecznymi przedmiotami, huk petard, gęsty dym.
Następnego dnia, do ćwiczeń, wraz z kompanią OPP, na terenie obiektu przy ulicy Pienistej, przyłączyły się konie z łódzkiej Straży Miejskiej. Użycie świec dymnych i amunicji hukowej, pozwoliło sprawdzić odporność zwierząt na bodźce środowiskowe. Policyjne ogiery trzymały nerwy na wodzy. Realistyczny obrazek treningowy, odwzorowywał sytuację, jaka może zaistnieć naprawdę, na przykład podczas meczu podwyższonego ryzyka.
Ćwiczono umiejętności jeździeckie, jazdę w szykach oraz działanie formacji konnych i pieszych w zwalczaniu agresji skandującego tłumu, formowanie tyraliery, kordonu pododdziału konnego przed szykiem pieszych ,,zdobywanie terenu”.
Tego typu ćwiczenia utrwalają prawidłowe reakcje policyjnych koni, które decydują o bezpieczeństwie uczestników, swoim oraz opiekunów, podczas różnego rodzaju zabezpieczeń.