W Urzędzie Miejskim w Gliwicach odbyła się kolejna debata z cyklu „Debaty o Mieście”, poświęcona zagospodarowaniu terenów przemysłowych i przyszłości miejskiej przestrzeni. Udział w spotkaniu wzięła Prezydent Gliwic Katarzyna Kuczyńska-Budka oraz eksperci zajmujący się urbanistyką, w tym miejska urbanistka dr hab. Agata Twardoch i Iwona Pylypenko-Wilk, szefowa Wydziału Planowania Przestrzennego.
Podczas debaty omawiano kwestie dotyczące tzw. nadmiarowych terenów przemysłowych, wskazanych w obowiązujących planach miejscowych. Miasto planuje część z nich przeznaczyć na zabudowę mieszkaniową oraz produkcję zielonej energii, pozostawiając jedynie część pod zagospodarowanie przemysłowe. Dyskutowano również o trudnych warunkach dla inwestycji, takich jak rozczłonkowana struktura własności terenów oraz niewystarczające wsparcie ze strony miasta w rozwiązywaniu problemów inwestycyjnych.
Jednym z głównych tematów była obecność w Gliwicach nowoczesnych hal logistycznych, które są wykorzystywane nie tylko jako magazyny, ale także jako siedziby dla średniej wielkości firm. Przedstawiciele biur architektonicznych wskazywali, iż hale te mogą być zaprojektowane w sposób, który nie tylko spełnia funkcje przemysłowe, ale również stanowi estetyczny element krajobrazu miejskiego. Wskazano, iż tego typu inwestycje nie muszą być usuwane poza obszary zurbanizowane, ale mogą być wkomponowane w miasto.
W wyniku spotkania powstały konkretne wnioski. Miasto rozpoczęło tworzenie międzywydziałowego zespołu, który będzie współpracował z Górnośląskim Akceleratorem Przedsiębiorczości Rynkowej. Zespół ma na celu wspieranie inwestycji, zapewniając szybszą realizację projektów, z naciskiem na wybór terenów, na których rozpoczęcie budowy nie będzie wymagało długotrwałych formalności. Wybór terenów ma być realizowany z uwzględnieniem współpracy z inwestorami i z zachowaniem zasad jakości życia dla mieszkańców Gliwic.
Prezydent Kuczyńska-Budka podkreśliła, iż rozwój miasta powinien być planowany z myślą o długoterminowej perspektywie, nie tylko na 5 lat, ale na 35 lat. Zwróciła uwagę na konieczność równoważenia rozwoju przestrzeni przemysłowej z poprawą jakości życia w Gliwicach, aby miasto mogło przyciągnąć młodych ludzi, w tym absolwentów uczelni, i zatrzymać ich na dłużej.
Debata była częścią cyklu spotkań mających na celu wypracowanie najlepszych rozwiązań urbanistycznych i inwestycyjnych w Gliwicach, a także stworzenie warunków do dynamicznego rozwoju miasta w przyszłości.
Info: UM Gliwice