Fentanyl znany jako "narkotyk zombie" jest w Polsce. Policja podała dane. Jaka jest skala problemu?

1 miesiąc temu
Zdjęcie: Fot. Policja


Fentanyl znany jako "narkotyk zombie" z USA pojawił się na czarnym rynku w Polsce. Policja opublikowała dane prezentujące skalę problemu. Nie jest to jednak jedyne zagrożenie, ponieważ mieszanie tej substancji już teraz doprowadziło w USA do schorzeń prowadzących do amputacji kończyn.
Nagrania z ulicy Kensington Ave w Filadelfii (USA) czy dzielnicy Skid Row w Los Angeles od wielu miesięcy budzą niepokój wśród internautów. Przedstawiają one osoby w różnym wieku zgięte wpół w pozycji stojącej. Niektóre z nich leżą bezwładnie na ulicach. Zjawisko jest dosyć powszechne, ponieważ niektóre miejsca są przepełnione osobami, które znajdują się w kryzysie narkomanii. Powodem jest fentanyl, który bywa mieszany z innymi medykamentami. Policja potwierdziła, iż dotarł on również do Polski i opublikowała dane prezentujące skalę problemu.
REKLAMA


Zobacz wideo W Trzeciej Drodze ciche dni – powyborcze reperkusje


Fentanyl w Polsce. Policja poinformowała o skali problemu narkotykowego
Z policyjnych danych wynika, iż od stycznia 2022 r. do połowy kwietnia 2024 r. w Polsce zabezpieczono 252,2 g fentanylu oraz jego pochodnych. Natomiast w całym ubiegłym roku funkcjonariusze znaleźli około 21 ton środków odurzających. Tylko przez 5 miesięcy tego roku wykryto 17,5 tony narkotyków. Nie stwierdzono jednak przypadków wytwarzania fentanylu, ani nie skonfiskowano prekursorów wykorzystywanych do jego produkcji.


Funkcjonariusze poinformowali, iż fentanyl jest zabezpieczany w różnych postaciach, które stanowią między innymi proszki i kryształki. Substancja jest również składnikiem leków przeciwbólowych przepisywanych na receptę w formie ampułek do wstrzykiwań i plastrów. Policja wskazała, iż w związku z tym najczęściej do nielegalnego obrotu fentanylem dochodzi za sprawą poświadczenia nieprawdy przez osoby uprawnione do wystawiania recept i ich realizacji przez osoby nieuprawnione. Znane są również przypadki podrabiania recept albo kradzieży leków z karetek, aptek i ośrodków zdrowia. Fentanyl pochodzi także z przemytu.
Polska policja prowadziła 20 postępowań przygotowawczych powiązanych z fentanylem w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy. W związku z tym wytypowano łącznie 22 podejrzanych. "Trzeba zaznaczyć, iż przypadki zabezpieczenia fentanylu i jego pochodnych oraz liczba prowadzonych w tych sprawach postępowań przygotowawczych stanowi marginalny udział w całości rynku narkotykowego w Polsce. Dla porównania w roku 2023 Policja wszczęła 37 728 postępowań o czyny określone w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii, zaś od stycznia do maja 2024 r. liczba wszczętych postępowań wyniosła 16 577". Ostatniego zatrzymania w związku z nielegalnym obrotem fentanylem dokonali policjanci z KWP w Radomiu, którzy pod koniec maja zatrzymali dwóch mężczyzn.


Fentanyl jest mieszany z innymi substancjami. Efektem jest martwica tkanek
Fentanyl jest często mieszany z innymi substancjami w celu wzmocnienia działania lub zwiększenia wagi narkotyków. Jednym z nich jest uspokajająca ksylazyna, która nie jest przeznaczona do stosowania u ludzi. Amerykańskie Ośrodki Kontroli i Zapobiegania Chorobom wskazały, iż jest ona szczególnie niebezpieczna w połączeniu z opioidami, takimi jak fentanyl. Jak poinformował Krajowy Instytut Zdrowia w USA, stwierdzono dużą częstość występowania ropni i bolesnych owrzodzeń skóry rozwijających się na różnych częściach ciała, niezależnie od miejsca wstrzyknięcia dożylnego. U osób stosujących tę substancję odnotowano również martwicę tkanek, która prowadzi w konsekwencji do amputacji kończyn.
Idź do oryginalnego materiału