Urlop wypoczynkowy niewykorzystany w roku bieżącym przejdzie jako urlop zaległy na rok 2024 r. – powiedział PAP prawnik, ekspert prawa pracy Sebastian Kryczka. Dodał, iż nie wszystkie uprawnienia związane z czasem wolnym od pracy da się przenieść.
Kryczka przypomniał, iż każdy pracownik ma prawo do corocznego, płatnego, nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego – odpowiednio w wymiarze 20 lub 26 dni kalendarzowych, udzielanych na dni pracy. Wskazał, iż szczególną częścią tego urlopu jest urlop udzielany w trybie urlopu na żądanie.
– Dni, które w roku 2023 r. mogły być wykorzystane w trybie urlopu na żądanie przejdą na następny rok jako zwykły urlop zaległy, tracąc swój roszczeniowy charakter w zakresie trybu udzielania urlopu
– powiedział.
Urlop opiekuńczy – w wymiarze 5 dni – przyznawany w celu zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia osobie będącej członkiem rodziny lub zamieszkującej w tym samym gospodarstwie domowym, która wymaga opieki lub wsparcia z poważnych względów medycznych nie przechodzi na kolejny rok.
– o ile zatem pracownik nie wykorzysta ich do końca roku bieżącego, od dnia 1 stycznia 2024 r. nabędzie prawo do nowych 5 dni urlopu opiekuńczego – ewentualne roszczenie w sprawie 10 dni takiego urlopu, uwzględniając brak jego wykorzystania w roku 2023 będzie bezpodstawne
– podkreślił Kryczka.
Kryczka przypomniał także, iż pracownikowi przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 2 dni albo 16 godz. z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, o ile jest niezbędna natychmiastowa obecność pracownika. Zaznaczył, iż powyższe uprawnienie nie przechodzi na kolejny rok i nie będzie podlegało kumulacji ze zwolnieniem od pracy z powodu siły wyższej jakie będzie należne w roku 2024 r.
– Zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej nie jest częścią urlopu na żądanie, który wywodzi się z ogólnej puli urlopu wypoczynkowego, niezależnie od tego iż urlop na żądanie również w przypadku siły wyższej może być wykorzystywany
– podkreślił.
Zaznaczył, iż to zwolnienie jest odrębnym uprawnieniem nie tyle urlopowym, co w zakresie możliwości uzyskania zwolnienia od pracy – przy spełnieniu się konkretnych przesłanek losowych wynikających z kodeksu pracy.
Ekspert odniósł się także do zwolnienia na opiekę, które przysługuje na podstawie art 188 kodeksu pracy pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat. Zaznaczył, iż wspomniane uprawnienie także jest przypisane do danego roku kalendarzowego.
– Tym samym nie ma możliwości dokonania jego transferu na rok kolejny
– podsumował Kryczka.
Polecamy
Szukasz pracy? Policjanci zapraszają w swoje szeregi
Lubuscy policjanci czuwają nad bezpieczeństwem mieszkańców naszego regionu. jeżeli ten szczególny rodzaj misji wobec społeczeństwa budzi Twoje zainteresowanie – nie...
Czytaj więcej