W ciągu ostatnich lat elektroniczne papierosy stały się bardzo popularne nie tylko wśród dorosłych, ale również wśród młodzieży. z Z badań przedstawionych na konferencji prasowej w Głównym Inspektoracie Sanitarnym wynika, iż na dzień dzisiejszy e-papierosy regularnie pali co trzeci uczeń w wieku 15-20 lat. Nie to jest w tym wszystkim jednak najbardziej niepokojące ale fakt, iż dzięki papierosów elektronicznych nastolatkowie dostarczają sobie nie tylko nikotynę, ale również narkotyki.
E-papierosy, czyli bezpieczniejsze rozwiązanie od zwykłych papierosów?
Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy elektroniczne papierosy są bezpieczne? Jak się okazuje, ciężko udzielić na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Eksperci uważają bowiem, iż skutki ich palenia mogą się ujawnić dopiero po latach. Na chwilę obecną upłynął natomiast za krótki okres czasu od ich wprowadzenia na rynek, aby stwierdzić, czy mogą zagrażać naszemu zdrowiu, a choćby życiu. Nie mniej jednak istnieją badania wskazujące na zwiększone ryzyko chorób układu oddechowego, czego przyczyną mają być aromaty i inne dodatki zawarte w e-papierosach.
Nie ulega jednak wątpliwości, iż najpewniejszą formą profilaktyki przeciwnowotworowej będzie całkowita rezygnacja z palenia i to bez względu na to, czy mamy tutaj na myśli standardowe papierosy czy te elektroniczne, które w powszechnej opinii uchodzą za zdrowszą formę nałogu.
Co trzeci nastolatek w wieku 15-19 lat korzysta z elektronicznych papierosów
Prawie 30 proc. nastolatków w Polsce, w wieku 15-19 lat, korzysta z elektronicznych papierosów, a niemal 60 proc. choć raz ich próbowało – ostrzegał dr hab. n.med. Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny, na konferencji prasowej „E-papierosy – nowe zagrożenie zdrowia publicznego”, która miała miejsce w GIS 25 listopada 2019 r.
Młodzież używa nie tylko liquidów z nikotyną
Dr hab. n.med. Jarosław Pinkas zwrócił także uwagę, iż młodzież wykorzystuje e-papierosy również do inhalacji substancjami psychoaktywnymi. W literaturze naukowej istnieje szereg dowodów na to, iż elektroniczne papierosy były wykorzystywane do inhalacji: THC, mefedrony, kokainy, metamfetaminy, MDMA, CHB czy heroiny.
W Polsce odnotowano już dwa przypadki zgonów po zażyciu fentanylu w e-papierosach – dodał dr hab. n.med. Jarosław Pinkas
Niektóre państwa już zrezygnowały z elektronicznych inhalatorów nikotyny – reklama i sprzedaż zostały objęte w nich zakazem. Czy niedługo taki zakaz zostanie wprowadzony również w Polsce?