Po raz pierwszy w Polkowicach zorganizowano obchody Dnia Myśli Braterskiej. Inicjatorem i pomysłodawcą wydarzenia był lokalny szczep harcerski. W Polkowicach świętowano podwójnie, ponieważ harcerstwo na Dolnym Śląsku świętuje w tym roku 80-lecie swojego istnienia.
Dzień Myśli Braterskiej, czyli święto wszystkich skautów, harcerzy i druhów obchodzony jest 22 lutego. Tego dnia skauci na całym świecie spotykają się przy ogniskach, na uroczystych zbiórkach, przesyłają sobie kartki pocztowe i wiadomości z życzeniami.
-To święto jedności i przyjaźni skautów oraz harcerzy, które ma im przypominać, iż jest ich wielu i niezależnie od koloru skóry, narodowości, pochodzenia czy wieku – są sobie bliscy. Jest to dzień przyjaźni i braterstwa – przypomina Agnieszka Swereda, komendantka III Szczepu Harcerskiego Ferramentis w Polkowicach.
Dlatego w rynku w Polkowicach spotkali się druhowie ze szczepu harcerskiego, który podlega hufcowi ZHP w Głogowie.
-Jesteście cząstką tych wszystkich ludzi, którzy pielęgnują harcerską tradycję. jeżeli chodzi o Polkowice, musiałabym sięgnąć wiele lat wstecz. Była to drużyna Młodzieżowej Służby Ruchu. Widać nas było wszędzie. Działało to bardzo prężnie. Wtedy były cztery szczepy w Polkowicach. W moim szczepie, przy SP1, było 12 albo choćby 13 drużyn i tyle samo gromad zuchowych. Harcerstwo kwitło, dorobiliśmy się wspaniałej bazy nad morzem. Cieszę się, iż ten duch braterstwa odradza się w was. Jeszcze nie jest to wielka grupa, ale wszystko przed wami – powiedziała druhna Zofia Mikołajczuk, komendantka polkowickiego hufca w latach 1980-1985.
Wspólnie z polkowickimi harcerzami świętowali przedstawiciele lokalnych władz i duchowieństwa.
– To doskonała okazja, żeby podziękować wam za waszą pasję, zaangażowanie, za wkład, za wasze dobre serce i dobre uczynki. Jesteście wzorem do naśladowania dla nas wszystkich. Każdego dnia pokazujecie, iż braterstwo to nie tylko słowo, ale też sposób na życie – powiedział Jan Wojtowicz, wicestarosta polkowicki.
W Polkowicach działa III Szczep Harcerski Ferramentis, w skład którego wchodzą cztery grupy: 5. Grupa Zuchowa „Przyjazne Ogniki”, 22. Drużyna Harcerska „Strażnicy Ognia”, 14. Drużyna Starszoharcerska „Feniksy” i 27. Próbna Drużyna Wędrownicza „Ignis”. Łącznie to około 60 osób.
MATERIAŁ PARTNERSKI