Dziękujemy RE/MAX za darowiznę!

cpk.org.pl 4 dni temu

Centrum Praw Kobiet serdecznie dziękuję RE/MAX za darowiznę! Zachęcamy do lektury artykułu!

Klucz do bezpiecznych przestrzeni” – RE/MAX wspiera ofiary przemocy wobec kobiet

Międzynarodowa sieć biur nieruchomości RE/MAX z sukcesem realizuje swoje cele na płaszczyźnie biznesowej, ale czynnie angażuje się także w rozwiązywanie ważnych społecznych problemów. Odpowiedzialność i empatia społeczna to niewątpliwie cechy prawdziwego lidera na rynku nieruchomości, które popchnęły RE/MAX do wyjątkowej inicjatywy pod hasłem „Klucz do bezpiecznych przestrzeni”. Charytatywna akcja miała swój start 8. marca i pomogła zebrać na rzecz wsparcia ofiar przemocy domowej wobec kobiet ponad 30.750 złotych!

Akcja „Klucz do bezpiecznych przestrzeni” – główne cele

Obchodzony w tym roku Dzień Kobiet był w RE/MAX nie tylko okazją do życzeń dla naszych agentek, ale także do ogłoszenia szczytnej inicjatywy. 8. marca br. wystartowała stworzona przez RE/MAX Europe akcja pn. „Klucz do bezpiecznych przestrzeni” – kampania, której celem było wsparcie dla kobiet poszkodowanych w wyniku przemocy domowej. RE/MAX Polska postanowił wspomóc organizację pożytku publicznego – Centrum Praw Kobiet.

Hasło tegorocznej kampanii wymyślone zostało przez europejską centralę sieci RE/MAX i nacechowane jest symboliką. –Wspomniany w akcji „klucz” ma kojarzyć się ze spokojem oraz stabilizacją. W codziennej pracy pomagamy ludziom znaleźć idealny Dom, który zapewnia komfort bezpieczeństwa. To przemyślana symbolika nawiązuje do nazwy naszej charytatywnej inicjatywy. Misją, a zarazem i celem akcji był wkład w stworzenie nowej, bezpiecznej, emanującej ciepłem przystani dla kobiet dotkniętych przemocą domową, ponieważ wśród wielu form wsparcia ofiar są prowadzone przez CPK specjalne schroniska, których adres nie jest upubliczniany. Zdecydowaliśmy, iż każdej zrealizowanej w sieci RE/MAX transakcji pomiędzy 1. a 31. marca, przeznaczymy po 50 zł na działalność statutową Centrum. Zebraliśmy w ten sposób razem 30.750 złotych! Wierzymy, iż kampania „Klucz do bezpiecznych przestrzeni” będzie niewielką cegiełką, a przede wszystkim przejawem naszej solidarności w stosunku do doświadczonych przemocą kobiet – Beata Pilch, Dyrektor Zarządzający RE/MAX Polska wyjaśnia koncepcję akcji.

Centrum Praw Kobiet – misja i programy wsparcia

Ogólnopolska fundacja Centrum Praw Kobiet prowadzi swoją działalność od ponad 30 lat. Zadaniem organizacji jest przeciwdziałanie wszelkim formom przemocy i dyskryminacji kobiet w życiu prywatnym, publicznym oraz zawodowym oraz promowanie równouprawnienia obu płci. –Nasza fundacja ma swoje oddziały w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku i Poznaniu, a w trzech pierwszych miastach prowadzi ponadto schroniska dla kobiet. Wyzwanie stanowi wysoka liczba kobiet potrzebujących wsparcia. Przemoc wobec kobiet przez cały czas pozostaje powszechnym zjawiskiem i poważnym problemem społecznym, co pokazuje potrzebę edukacji oraz podnoszenia świadomości społeczeństwa na temat jej przyczyn, skutków, sposobów przeciwdziałania oraz form pomocy osobom, które jej doświadczyły – mówi Justyna Grzymała, koordynatorka Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla osób doznających przemocy domowej oraz warszawskiej poradni Centrum Praw Kobiet.

CPK pomaga potrzebującym poprzez różnego rodzaju formy, do których należy np. Akademia Mocy Kobiet. Nastawiona jest ona na edukowanie za pośrednictwem warsztatów, szkoleń oraz spotkań, takich jak „kręgi kobiet”. Udział w Akademii ma na celu wsparcie kobiet w powrocie do sprawczości i sił po traumatycznych doświadczeniach. jeżeli chodzi o działania w obrębie profilaktyki przeciw przemocy, to Centrum Praw Kobiet organizuje kampanie społeczne, kursy samoobrony czy warsztaty asertywności. –Celem działań jest pomoc w odbudowaniu pewności siebie po doświadczeniach przemocy, zaktywizowanie kobiet do działania. Wiele Pań, które do nas przychodzi, potrzebuje grup wsparcia – społeczności, która będzie je dodatkowo wspierać na drodze wychodzenia ze skutków przemocy. Konsultacje indywidualne to za mało, ponieważ wsparcie społeczne, wymiana doświadczeń z osobami, które były w podobnej sytuacji, są niezwykle ważne wtedy, gdy zaczyna się życie na nowo, budując w trakcie tego procesu odporność psychiczną – dzieli się swoimi spostrzeżeniami Barbara Roszuk-Galus – koordynatorka AMK.

SHE/MAX – solidarnie z kobietami!

Dla RE/MAX ważne są wyniki, zaangażowanie pasja do wykonywanej profesji, a nie płeć agentów. Warto jednak nadmienić, iż w większości pośrednikami obrocie nieruchomościami w sieci RE/MAX są panie, co napawa nas dumą. Hołdując zasadzie równouprawnienia, w takim samy stopniu wspieramy wszystkich agentów, natomiast w geście solidarności – okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet, zmieniliśmy się na jeden dzień w SHE/MAX! Ósmego marca wszystkie biura franczyzowe RE/MAX zdecydowały się na nowy branding, zmieniając logotyp marki w mediach społecznościowych i swoich stronach internetowych. Wspólnie rozpoczęliśmy też kampanię „Klucz do bezpiecznych przestrzeni”. Nie sposób nie wspomnieć, iż olbrzymi udział w tej wyjątkowej akcji charytatywnej mieli mężczyźni – agenci RE/MAX!

Zjawisko przemocy wobec kobiet – co warto wiedzieć?

Zazwyczaj o przemocy wobec kobiet można usłyszeć mediach, kiedy jej ofiarą zostaje znana celebrytka, jednak problem ten jest bardzo powszechny, bowiem według statystyk WHO – doświadcza go 1 na 3 kobiety na całym świecie! Społeczna świadomość istnienia tego zjawiska na pewno rośnie, ale w dalszym ciągu potrzebuje rozpowszechniania, żeby skutecznie mu przeciwdziałać. –Przemoc wobec kobiet przybiera różne formy, mniej lub bardziej widoczne. Najczęściej jest to przemoc psychiczna, ekonomiczna, seksualna bądź fizyczna. Co istotne, to przejawy przemocy dotyczą zarówno sfery domowej, jak i zawodowej czy publicznej. W zależności od sytuacji, w jakiej znajduje się ofiara przemocy, CPK zapewnia m.in. bezpłatne konsultacje psychologiczne, psychiatryczne, a także terapię, konsultacje prawne, asysty przy rozprawach sądowych, pomoc pedagogiczną dla dzieci. Ważnym ogniwem wsparcia jest schronisko dla kobiet w najtrudniejszym położeniu, które ze względu na doświadczaną przemoc domową, muszą opuścić swoje dotychczasowe miejsca zamieszkaniaJustyna Grzymała z Centrum Praw Kobiet wyjaśnia specyfikę problemu.

Zjawisko przemocy wobec kobiet nie rozróżnia ofiar ze względu na wiek, pochodzenie ani społeczny status. Wynika ono m.in. z utartych stereotypów promujących nierówność obu płci, zakorzenionej w społeczeństwie struktury patriarchalnej, a także niewystarczającego poziomu edukacji na temat czynników generujących problem przemocy.

Jakie są rezultaty kampanii charytatywnej RE/MAX Polska?

Marcowa kampania charytatywna, w której udział wzięło kilkuset agentów RE/MAX, pozwoliła na zebranie ponad 30.750 zł! Pieniądze na pewno są ważne, ale istotny jest również aspekt edukacyjny, jaki udało nam się zrealizować poprzez nagłośnienie całej akcji. Świadomość istnienia problemu przemocy wobec kobiet jest kluczowym czynnikiem do walki z tym destrukcyjnym społecznie zjawiskiem.

Mamy nadzieję, iż akcja „Klucz do bezpiecznych przestrzeni” przyczyniła się do nagłośnienia i podniesienia świadomości na temat przemocy domowej oraz będzie zalążkiem do zmiany postaw społecznych. Dobrze byłoby, gdyby nasza kampania stała się przykładem działania dla całego środowiska biznesu, który dostrzeże ten i inne problemy społeczne – wierzy Beata Pilch – Dyrektor Zarządzający RE/MAX Polska.

W czym pomoże kampania „Klucz do bezpiecznych przestrzeni”?

Skala potrzeb i liczba ofiar przemocy jest olbrzymia, a Centrum Praw Kobiet ma bardzo ograniczone możliwości finansowania świadczeń w tym zakresie. – Brakuje jednoznacznych regulacji prawnych zobowiązujących samorządy do finansowania tego typu ośrodków pomocowych. Co prawda, dzięki zaangażowaniu zespołu i regularnemu przystępowaniu do konkursów grantowych, otrzymujemy wsparcie publiczne, to nie wystarcza ono jednak na pokrycie wszystkich potrzeb, w każdym z miast, gdzie działamy. Fundusze na działalność od darczyńców prywatnych i firm, są niezbędne, by tak duża organizacja jak Centrum Praw Kobiet, mogła utrzymać ciągłość wsparcia, co jest niezwykle istotne, bo nie możemy zostawić kobiet w trudnej sytuacji bez stałego dostępu do pomocy. Środki z RE/MAX Polska zostaną przeznaczone na wsparcie kobiet, które doświadczyły przemocy, w tym pomoc prawną, warsztaty oraz utrzymanie schronisk. Jesteśmy bardzo wdzięczne za zaangażowanie i okazaną pomoc – podziękowała Katarzyna Szumlewicz z Rady Nadzorczej CPK.

Pomóc może każdy!

Empatia i odpowiedzialność społeczna powinny stanowić istotny element aktywności biznesu. Pomagać może w różnej formie i skali, nie trzeba być rynkowym potentatem czy dysponować dużym budżetem. W zakresie wspierania kobiet, które doświadczyły przemocy domowej, finanse wcale nie są najważniejsze, a z pewnością nie jest to jedyna forma potrzebnej pomocy. Równie cenny jest wolontariat pracowniczy, aktywny udział w warsztatach/szkoleniach oraz otwarte i szczere rozmowy w zakładzie pracy czy w domu. –Pomagają nam w ramach wolontariatu zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Wsparcie mężczyzn jest nieocenione, to często też darczyńcy, biznesmeni, psychologowie, prawnicy lub inni specjaliści, rozumiejący potrzebę pomocy kobietom, które wychodzą z przemocowych relacji czy zostały ofiarami przestępstw. Centrum Praw Kobiet doceniając ich wkład, zainicjowało akcję Białej Wstążki, czyli wyróżniania dla mężczyzn, którzy odznaczyli się w walce z przemocą wobec kobiet – dopowiada Barbara Roszuk-Galus z CPK.

Większe przedsiębiorstwa powinny pomagać więcej, ale najważniejsze jest zaangażowanie każdego z nas w dążeniu o świata bez wojen, troski o zdrowie, przyrodę czy walkę z niekorzystnymi zjawiskami społecznymi. Pamiętajmy o tym. Kolejnym bodźcem do zaangażowania jest rozpoczęta 31. marca akcja „Ona temu winna?”, której współorganizatorem jest Centrum Praw Kobiet. Kampania ta dotyczy sprzeciwu wobec stygmatyzacji ofiar przemocy seksualnej.

Z końcem kwietnia mija termin składania rozliczenia rocznego PIT, to dobra okazja, aby przekazać 1,5% podatku na rzecz fundacji CPK (KRS 0000188668), do czego gorąco zachęcamy.

Paweł Łukasik

Idź do oryginalnego materiału