Dzieci coraz częściej są ofiarami przemocy domowej

5 miesięcy temu

W Kielcach wzrasta liczba przypadków przemocy domowej. W całym 2022 roku, niebieską kartę założono 888 pokrzywdzonym osobom, a w tym roku już 819. Mariusz Nowak, z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach informuje, iż wzrasta także liczba przypadków przemocy wśród dzieci.

– W 2022 roku mieliśmy około 80 przypadków przemocy wobec nieletnich, a w tym już ponad 100. Najczęstszą formą jest przemoc psychiczna. W środowisku domowym jednak, często występuje także przemoc fizyczna – mówi Mariusz Nowak.

Komisarz Jarosław Borowski, ekspert Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach informuje, iż liczba przypadków przemocy domowej nieznacznie wzrasta także w całym regionie.

– W ciągu ostatniego roku nastąpił niewielki, ale jednak wzrost przypadków stosowania przemocy domowej. Podczas 10 miesięcy tego roku odnotowaliśmy 2994 przypadki przemocy na terenie naszego województwa. To o 14 przypadków więcej niż w roku ubiegłym w tym samym czasie – mówi komisarz Jarosław Borowski.

W Kielcach dziś (środa, 29 listopada), po raz 17. zainaugurowana została kampania społeczna „Biała wstążka”. Jej celem jest zwiększenie świadomości społecznej na temat zjawiska przemocy w rodzinie. Co roku odbywa się pod innym hasłem, a w tym roku jest to „#byćMężczyzną”, informuje Agnieszka Im-Chatys, kierownik Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w Kielcach.

– Od 17 lat przypominamy o tym, iż zjawisko przemocy domowej jest powszechne i częste. Przypominamy, by na przemoc reagować, być wrażliwym na ten problem. W tym roku kampania poświęcona jest mężczyznom. Będziemy rozmawiać o tym, jaki powinien być mężczyzna, jak przekazywać dobre wzorce i model rodziny dla młodych chłopców, przyszłych mężów i ojców – dodała Agnieszka Im–Chatys.

W ramach kampanii organizowane będą konferencje naukowe, dyżury specjalistów, warsztaty dla osób pokrzywdzonych, a także zajęcia w przedszkolach i szkołach. Uruchomiony zostanie także całodobowy Miejski Telefon Zaufania „Stop przemocy” 195 13 oraz całodobowy telefon dla osób w kryzysie emocjonalnym 195 25. Czynny będzie również telefon w sprawach rodzinnych 41 368 18 74.

Kampania „Biała wstążka” potrwa do 10 grudnia.

Idź do oryginalnego materiału