Całkowitym fiaskiem zakończyły się rozmowy pomiędzy Państwową Strażą Pożarną, a firmą Rosenbauer. W efekcie nowe drabiny mogą stać w garażach jeszcze lata.
Plac Komendy Powiatowej PSP w Inowrocławiu. 30 stycznia 2023 roku. To właśnie tego dnia podczas testów złamała się drabina mechaniczna L42A-XS firmy Rosenbauer, która trafiła do strażaków pod koniec grudnia 2022 roku. W momencie zdarzenia w koszu nie było strażaków.
Po tym zdarzeniu ówczesny Komendant Główny PSP Andrzej Bartkowiak podjął decyzję o wycofaniu z podziału wszystkich drabin austriackiej firmy o wysokości 40 metrów i więcej. Taki stan trwa do dzisiaj, w sumie Państwowa Straż Pożarna w całym kraju garażuje drabiny warte ponad 50 milionów złotych.
Sprawą złamania drabiny w Inowrocławiu nie zajęła się prokuratura tylko specjalna komisja i Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej, które wydało świadectwo dopuszczenia dla L42A-XS i zleciło prywatnej firmie zbadanie drabin. Główny wniosek z badań jest taki, iż pojazdy został wykonane niezgodnie z deklaracją producenta.
Aby dojść do porozumienia z firmą Rosenbauer Komenda Główna PSP skierowała sprawę do Prokuratorii Generalnej RP, która miała pomóc w rozwiązaniu sprawy. Dzisiaj już wiadomo, iż postępowanie mediacyjne w Prokuratorii Generalnej zakończyło się całkowitym fiaskiem. Obie strony nie doszły do porozumienia.
Jak informuje Radio Zet, Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej przygotowuje się do skierowania sprawy na drogę sądową.
Co to oznacza dla strażaków? Drabiny kupione za środki unijne i z budżetu państwa będą stały w garażach nie miesiące, a lata. Efektem ich posiadania będą jedynie faktury za przeglądy i paliwo.
W styczniu 2027 roku kolejna, czwarta rocznica.

2 godzin temu


![479[K]28 - SCZ 18 MAN TGS 18.540 - OSP Czasław](https://grzegorz-fortuna.xaa.pl/data/media/428/cz6.jpg)





English (US) ·
Polish (PL) ·
Russian (RU) ·