Jeśli interesujesz się nowinkami technologicznymi, to na pewno zaciekawi Cię to zestawienie najciekawszych rozwiązań, które staną się powszechne już niedługo!
Kilka powodów do ekscytacji przyszłością technologii
Pomimo wszystkich negatywnych wiadomości, które widzimy i słyszymy każdego dnia, prawda jest taka, iż żyjemy w jednym z najlepszych okresów dla ludzkości. W ogólnym kontekście historycznym żyjemy w jednym z najspokojniejszych okresów i z największą obfitością pożywienia. Co więcej, rozwój technologiczny obiecuje uczynić przyszłość jeszcze lepszą.
Nie dajcie się więc zarazić złymi wiadomościami, które składają się na nasze codzienne życie. Od niesamowitych gier wideo (także tych hazardowych — możesz je poznać, wykorzystując interesujący bonus 50 darmowych spinów bez depozytu), nowoczesnych gadżetów, po inteligentne samochody. W tym artykule przedstawiamy kilka powodów, dla których warto się ekscytować się przyszłością oferowaną nam przez rozwój technologiczny.
Kilka powodów, dla których warto fascynować się technologią
Jeśli nie potrafisz tak od ręki wymyślić co najmniej pięciu powodów, dla których powinieneś fascynować się technologią, nie masz powodów do zmartwienia. Nie każdy przecież musi być na bieżąco ze wszystkim, co się dzieje wokół nas, szczególnie gdy zmiany następują w tak dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości. Poniżej zebraliśmy zatem kilka najważniejszych osiągnięć technologicznych, które mogą zmienić Twoje życie już w niedalekiej przyszłości albo choćby jeszcze dzisiaj!
Inteligentne samochody
Samochody autonomiczne stanowią nową i nie do końca jeszcze gotową do powszechnego użytku technologię. Specjaliści oczekują jednak, iż już w następnej dekadzie rozwiązanie to zostanie udoskonalone i inteligentne samochody autonomiczne staną się powszechnie spotykane na naszych drogach.
Samochody te staną się nie tylko bezpieczniejsze dla nas (ponieważ eliminują błędy ludzkie), ale mogą także sprawić, iż miasta staną się bardziej wydajne poprzez zmniejszenie ruchu oraz korków ulicznych. Przykładowo tego typu samochód może być zawsze w ruchu, wyszukując dla siebie miejsce do zaparkowania gdzieś znacznie dalej, a przywoływany będzie przez użytkownika poprzez aplikację na telefonie we właściwym momencie, eliminując w ten sposób korki i potrzebę parkowania blisko miejsca pracy.
Wirtualna rzeczywistość
Wciągająca rzeczywistość wirtualna już od dawna była wyczekiwana zarówno przez graczy, jak i programistów. Jednak dopiero teraz dochodzimy do punktu, w którym technologia ta staje się całkiem realistyczna.
Już sporo firm, takich jak Apple, Meta (Facebook) czy też Google inwestuje coraz więcej sił i środków w te technologie tak, aby uczynić je bardziej dostępnymi dla konsumenta. Nie daj się zwieść, jeżeli myślisz, iż wirtualna rzeczywistość to coś, czym interesują się tylko gracze — technologia ta ma wiele innych praktycznych zastosowań, takich jak pomoc studentom medycyny czy rehabilitacja pacjentów.
Energia odnawialna
Od 1977 roku cena paneli fotowoltaicznych spadła o 99,5%. Już niedługo ten rodzaj energii będzie bardziej opłacalny niż paliwa kopalne, a niektóre firmy już są w stanie w znaczącym stopniu odzyskiwać sporą część energii, którą zużywają. Na przykład w Japonii jest już więcej punktów ładowania energii elektrycznej, niż dystrybutorów paliwowych, podczas gdy w Niemczech produkuje się tak dużo energii odnawialnej, iż często przekracza ona potrzeby energetyczne całego kraju. Oczywiście energia odnawialna w chwili obecnej nie może być jedyną opcją, jako iż jest ona uzależniona od wielu czynników, nad którymi nie mamy kontroli — niemniej jednak jest to wyjątkowo interesujące rozwiązanie. To napawa nas ekscytacją dotyczącą czystszej przyszłości, w której energia jest tańsza i po prostu ekologiczna.
Latające samochody i drony
Być może latające samochody to jeszcze odległa przyszłość, a być może, choćby jeżeli taka technologia istnieje, to w ogóle nie będzie to wykonalne. Prawda jest jednak taka, iż niektóre firmy już pracują w tym kierunku i wykorzystują tę samą technologię, która stoi za dronami, próbując stworzyć latające samochody. Na przykład Słowacy mają już na koncie oficjalnie zarejestrowany samochód, który lata w sposób zbliżony do lekkiej awionetki. Oczywiście służy on w tej chwili do intensywnych testów tego rozwiązania od strony praktycznej.
Drony to kolejna technologia, która w ostatnim czasie stała się popularna ze względu na swój rozwój i dostępność. w tej chwili drony są wykorzystywane do wszystkiego, od nagrywania i operacji wojskowych po utrzymanie i kontrolowanie lasów.
Sztuczna inteligencja
Jeśli nie mieszkasz pod kamieniem, prawdopodobnie zauważyłeś wykładniczy postęp w dziedzinie sztucznej inteligencji w ostatnim czasie. Technologię tę można zastosować w niezliczonych obszarach, od fotografii po odkrycie leków na choroby, a także generowanie obrazów lub złożonych tekstów.
Niektórzy jednak obawiają się, iż rozwój tej technologii sprawi, iż niektóre zawody staną się przestarzałe. Może mają rację. Jednakże postępu nie mogą zatrzymać problemy związane z miejscami pracy — na przykład komputery wyeliminowały zawód maszynistki, ale stworzyły niezliczone inne miejsca pracy.
ChatGPT i narzędzie do obrazowania Midjourney to najlepsze przykłady możliwości sztucznej inteligencji, z którymi konsumenci mogą już teraz wchodzić w interakcję. Ale poza tym istnieje wiele innych technologii opartych na sztucznej inteligencji znajdujących się w tej chwili w różnych fazach rozwoju.
Nowa era kosmiczna
Człowiek po raz pierwszy postawił stopę na Księżycu w 1969 r., jednak wyścig kosmiczny, który rozpoczął się w latach pięćdziesiątych XX wieku, dobiegł w zasadzie końca w połowie lat 70-tych ubiegłego wieku. Dobra wiadomość jest taka, iż to się w tej chwili zmienia. Chociaż nie uczestniczymy dokładnie w nowym wyścigu kosmicznym, inwestycje w operacje kosmiczne rosną — i to w dużej mierze za pośrednictwem prywatnych firm, patrz na przykład SpaceX lub hinduskiej agencji kosmicznej.
Ale oprócz wysłania ludzi z powrotem na Księżyc (co również jest planowane) mamy w tej chwili o wiele więcej celów. Niektóre firmy zamierzają wydobywać asteroidy, inne natomiast wykorzystują przestrzeń kosmiczną jako punkt wyjścia do analizy tego, co dzieje się na Ziemi.
Lepsza i ciekawsza przyszłość
Prawdą jest, iż mimo wszystko przez cały czas żyjemy w czasach nierówności i wielu problemów społecznych. Jednak przyszłość jest jasna. Niektóre problemy mogą być nieodłącznie związane z ludzkim zdrowiem i ograniczeniami organizmu. Ale choćby jeżeli technologia nie jest w stanie ich rozwiązać, jedno jest pewne: przyszłość będzie ekscytująca.
W 2022 roku zidentyfikowaliśmy wiele nowych trendów technologicznych, które mogą zmienić sposób, w jaki pracujemy i żyjemy. Obejmują one technologie kosmiczne, czyste technologie i sztuczną inteligencję, jak opisaliśmy powyżej, a także technologie rzeczywistości immersyjnej. Każda z nich sam w sobie może wywierać silny wpływ — pomyśl tylko, jak bardzo sztuczna inteligencja może poprawić jakość obsługi klienta. Jednak firmy robią jeszcze większe postępy, gdy wykorzystują innowacje z wielu trendów jednocześnie, tworząc nowe możliwości.
Dla naukowców wyzwaniem w roku 2023 nie będzie tylko stawianie na indywidualne trendy czy wzmacnianie talentów w inżynierii oprogramowania, ale także zastanowienie się, w jaki sposób wszystkie te technologie mogą stworzyć nowe możliwości, gdy zostaną zastosowane razem — jest to coś, co nazywamy trendami kombinatorycznymi.
Na przykład Jednym z najbardziej zaskakujących zjawisk w 2022 r. była nagła zmiana zdania w wielu wielkich i małych firmach na temat technologii przetwarzania w chmurze. Jednocześnie wraz z eliminowaniem programów i stanowisk pracy przez firmy technologiczne następuje gwałtowny wzrost dostępności najlepszych rozwiązań technologicznych. Stwarza to wyjątkową szansę dla firm na posunięcie się do przodu w zakresie tworzenia i wykorzystywania rozwiązań opartych o chmury obliczeniowe.
Zatem najważniejsze pytanie brzmi: w jaki sposób firmy wykorzystują te możliwości i zainteresowanie chmurą w praktyce? Do tej pory wiele sposobów wykorzystania chmury przez przedsiębiorstwa ograniczało się do prostego przenoszenia aplikacji z ich własnych serwerów do chmury lub tworzenia środowisk testowych i programistycznych w celu wypróbowywania nowych programów.
Nowe możliwości
W wielu dziedzinach — od konsumentów po przedsiębiorstwa — w różnych branżach trendy kombinatoryczne tworzą nowe i ekscytujące możliwości. Dzięki szerokiej gamie możliwych kombinacji, kreatywność w „łączeniu składników” staje się tajemnicą sukcesu. Pomyśl o technologiach obecnych w nowym samochodzie elektrycznym:
- przetwarzanie brzegowe i w chmurze, odpowiedzialne za sieci łączące samochody;
- sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe pozwalające na większą autonomię w podejmowaniu decyzji w oparciu o bieżące warunki na drodze;
- technologie czystej energii i zrównoważonego zużycia, które leżą u podstaw elektryfikacji pojazdów, między innymi poprzez nowe surowce, rozwiązania i postęp w pojemności akumulatorów;
- najnowocześniejsze technologie systemu umożliwiające szybszy rozwój funkcji skierowanych do klienta i skracają czas wprowadzenia produktu na rynek;
- architektura zapewniająca bezpieczne udostępnianie danych.
Technologie te scalają w jedną funkcjonalną całość autonomię, łączność, sztuczną inteligencję i elektryfikację, co pozwala zapewnić nową przyszłość mobilności i komunikacji opartej o samochody.
Podobnie nowe metody leczenia na poziomie pacjenta, takie jak terapie oparte na grupie krwi lub ukierunkowane na komórki, opierają się na postępie bioinżynierii (takim jak nowe terapie oparte na inżynierii tkankowej), technologiach rzeczywistości immersyjnej (takich jak zdalny dostęp), sieci Web3 (które mogą zapewnić identyfikowalność, interoperacyjność i trwałość elektronicznej dokumentacji medycznej), zastosowaną sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe (takie jak ulepszone przetwarzanie obrazu i predykcyjne alerty zdrowotne) oraz przetwarzanie w chmurze i przetwarzanie brzegowe (które zapewniają większy dostęp do danych i większe możliwości przetwarzania). Wpływ ten nie jest po prostu addytywny — jest multiplikatywny.
Nie trzeba więc wróżki, aby wiedzieć, iż nadchodzące lata przyniosą nam znaczny nacisk na technologię. Warto więc obserwować jej rozwój, choćby jeżeli nie jesteś profesjonalistą w żadnej z opisywanych powyżej dziedzin!