Dodatkowe pieniądze dla Jednostek OSP

2 miesięcy temu

Potrzebujecie dodatkowych środków finansowych i wsparcia mieszkańców w pozbyciu się niepotrzebnych rzeczy? Ogólnopolska akcja „OSP na straży środowiska” rozszerza zakres działań na rzecz ochrony środowiska! Oprócz elektrycznych i elektronicznych śmieci, teraz strażacy mogą zbierać także tekstylia i pozyskiwać jeszcze więcej środków finansowych.

Projekt realizowany pod egidą Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP we współpracy z profesjonalnym recyklerem, właścicielem projektu „Elektryczne Śmieci” – firmą MB Recycling, oraz Fundacją Odzyskaj Środowisko, pod patronatem Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Lasów Państwowych oraz Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej, cieszy się coraz większym zainteresowaniem jednostek OSP z różnych regionów kraju.

Do tej pory do ogólnopolskiej akcji „OSP na straży środowiska” dołączyło już prawie 900 jednostek, a liczba ta stale rośnie. Dzięki aktywności druhów i społeczności lokalnych udało się dotąd pozyskać ponad 1 200 000 zł, a najwyższą kwotą zebraną przez jednostkę OSP w ramach projektu wyniosła imponujące 13 872 zł za jedną zbiórkę elektrycznych śmieci. Rekordziści mieli już ponad 10 odbiorów.

Prowadzone na szeroką skalę akcje przyczyniły się do zebrania ponad 4 150 ton elektrycznych śmieci, które następnie podlegają adekwatnemu procesowi recyklingu. To, oprócz waloru edukacyjnego, stanowi istotny wkład w ochronę środowiska naturalnego. Ponadto, doskonale wpisuje się w strategię „Florian 2050”.

Akcja do tej pory polegała na zbieraniu zużytych, elektrycznych i elektronicznych urządzeń, za które uczestnicy otrzymują dodatkowe środki finansowe, wyliczone na podstawie aktualnie obowiązującego cennika.

Zebrane przez strażaków środki ze zbiórek elektrycznych śmieci i tekstyliów w ramach akcji „OSP na straży środowiska” mają realny wpływ na podniesienie bezpieczeństwa społeczności lokalnej. Znacząco podwyższają potencjał ratowniczo-gaśniczy podczas działań właśnie dzięki dodatkowym zakupom sprzętu specjalistycznego i środków ochrony osobistej czy przeznaczyć na cele charytatywne, np. zakup czujek. Za pozyskane dodatkowe środki jednostkom OSP biorącym udział w akcji „OSP na straży środowiska” udało się m.in.: współfinansować zakup nowoczesnych samochodów ratowniczo-gaśniczych czy przyczep wężowych, zakupić sprzęt ochronny i bojowy, w tym specjalistyczne ubrania i buty, hełmy czy rękawice lub elektronarzędzia, przeprowadzić remonty remiz i je doposażyć w niezbędny sprzęt czy rozbudować infrastrukturę.

Od marca 2024 strażacy oprócz starych pralek, kuchenek, lodówek czy telewizorów mogą zbierać także tekstylia, takie jak:

Ubrania: damskie, męskie, dziecięce

Firany, obrusy, pościel

Obuwie

Galanteria i zabawki

Ważne aby tekstylia były podzielone na dwie grupy:

Grupa pierwsza: ubrania

Grupa druga: firany, obrusy, pościel, obuwie, galanteria skórzana itp.

Grupa trzecia: zabawki

Udział w projekcie „OSP na straży środowiska” to dla Jednostek także dostęp do edukacji związanej z ochroną środowiska np. poprzez warsztaty ekologiczne przeprowadzane przez Fundację Odzyskaj Środowisko dla młodych druhen i druhów zrzeszonych w MDP.

Jeśli Wasza jednostka OSP jest zainteresowana przystąpieniem do akcji OSP na straży środowiska:

Kontakt – OSP na straży środowiska (www.ospnastrazysrodowiska.com.pl)

Materiały do pobrania – 2 plakaty.

Idź do oryginalnego materiału