
Paula Callejas
Paula Callejas, 45-letnia projektantka mody z Montrealu, została zatrzymana przez amerykański Urząd Imigracyjny i Celny (ICE) na Florydzie, gdzie próbowała rozwinąć markę kostiumów kąpielowych. Zamiast świętować kolekcję, rodzina walczy dziś z traumą i prawnymi kosztami.
Callejas przyjechała do Stanów Zjednoczonych na podstawie wizy nieimigracyjnej dla osób posiadających wyjątkowe umiejętności. Jej matka, Maria Estella Cano, twierdzi, iż córka legalnie przebywała w kraju i przed wygaśnięciem wizy w marcu złożyła wniosek o jej przedłużenie. Ten jednak został odrzucony z powodu… koloru atramentu użytego do podpisu. Callejas ponowiła wniosek, wierząc, iż problem został rozwiązany.
28 marca została aresztowana po incydencie z byłym partnerem, w związku z którym – jak twierdzi rodzina – działała w obronie własnej. Po wpłaceniu kaucji natychmiast została przejęta przez ICE. Jak poinformowano, naruszyła warunki wjazdu i pozostanie w areszcie do czasu zakończenia postępowania imigracyjnego.
— Była silna, ale teraz codziennie płacze. Mówi, iż już nie daje rady — powiedziała Cano. Rodzina przyznaje, iż zatrzymanie córki to dla nich koszmar. Ich sytuacja finansowa jest trudna: Callejas została przeniesiona do co najmniej trzech ośrodków, a opłacenie usług prawników pochłonęło tysiące dolarów.
Zatrzymanie Callejas wpisuje się w szerszy trend zaostrzenia polityki imigracyjnej przez administrację prezydenta Donalda Trumpa, który po powrocie do Białego Domu zapowiedział bezwzględną walkę z nielegalną imigracją. ICE prowadzi w tej chwili wzmożone działania – naloty na restauracje, gospodarstwa rolne, a także zatrzymania imigrantów w oparciu o formalne nieprawidłowości w dokumentach.
Rodzina podkreśla, iż Callejas przez lata budowała markę odzieżową, występowała na pokazach mody na Florydzie i w ubiegłym roku została zaproszona do udziału w prestiżowym Miami Swim Week. Po śmierci ojca w 2020 roku, którym opiekowała się w Kanadzie, podjęła próbę odbudowy biznesu.
Kolejna rozprawa w sprawie karnej odbędzie się w poniedziałek. Rodzina liczy, iż po jej zakończeniu Callejas będzie mogła dobrowolnie opuścić USA i dokończyć proces wizowy z Kanady. — Chcemy tylko, by miała uczciwą szansę na obronę — mówi Cano.
Kanadyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, powołując się na ochronę prywatności, odmówiło komentarza w sprawie Callejas. Potwierdzono natomiast, iż na dzień 27 czerwca ICE zatrzymała około 55 obywateli Kanady. Liczba ta utrzymuje się na stabilnym poziomie, choć sprawy stale się zmieniają.
Tymczasem w czerwcu w jednym z ośrodków ICE na Florydzie zmarł 49-letni Kanadyjczyk Johnny Noviello. Oczekiwał na deportację po tym, jak został skazany za handel narkotykami. Sprawa wywołała zaniepokojenie kanadyjskiego rządu. Minister Anita Anand zapowiedziała wówczas, iż Ottawa „pilnie domaga się wyjaśnień”.
Na podst. Canadian Press