
W środę, 16 kwietnia 2025 roku, na terenie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Radomsku odbyła się uroczystość posadzenia "Dębu Pamięci" poświęconego aspirantowi Policji Państwowej Feliksowi Gaikowi - funkcjonariuszowi zamordowanemu przez NKWD w Twerze w 1940 roku, jednej z tysięcy ofiar Zbrodni Katyńskiej.
Sadzenie Dębu odbyło się w ramach ogólnopolskiej akcji upamiętniającej policjantów, którzy zginęli w wyniku sowieckich represji w czasie II wojny światowej.
W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, stowarzyszeń historycznych oraz społeczność szkolna.
Starosta Powiatu Radomszczańskiego Łukasz Więcek podkreślił znaczenie pielęgnowania pamięci o bohaterach lokalnej historii.
- Dzisiejsza uroczystość ma dla naszej społeczności wyjątkowe znaczenie. Spotykamy się, aby uczcić pamięć aspiranta Policji Państwowej Feliksa Gaika - człowieka, oddał życie Ojczyźnie. Posadzony dziś "Dąb Pamięci" to nie tylko symbol hołdu, ale także znak trwałości naszej pamięci i szacunku dla tych, którzy zostali zamordowani tylko dlatego, iż nosili polski mundur. Niech ten dąb rośnie jako żywy pomnik - świadek historii i przypomnienie, iż wolność i pokój nie są nam dane raz na zawsze.
Wartę honorową podczas uroczystości pełnili funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Radomsku z młodszym inspektorem Wojciechem Auguścikiem, Komendantem Powiatowym Policji w Radomsku oraz młodzież szkolna z klas mundurowych. Podczas uroczystości odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą Feliksowi Gaikowi. Na zakończenie złożono kwiaty i zapalono znicz.
Szczególne znaczenie w tym dniu miała obecność Pana Ryszarda Gaika - syna aspiranta Feliksa Gaika - którego udział nadał uroczystości głęboko osobisty i wzruszający charakter.
Obecni byli również: Jarosław Olbrychowski - Prezes Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 roku w Łodzi, członek Rady Historycznej przy Komendancie Głównym Policji; Elżbieta Mikołajczuk - Przewodnicząca Koła Rodzin Katyńskich w Radomsku; Andrzej Grochowalski - Członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Historycznego, Oddział w Radomsku oraz członek Koła Rodzin Katyńskich w Radomsku; Ewa Grodzicka - Dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Radomsku.
Podczas wydarzenia przypomniano sylwetkę aspiranta Gaika. Urodził się 3 listopada 1907 roku we wsi Karczew, w gminie Wielgomłyny. W 1931 roku ukończył Szkołę Policyjną, po czym został skierowany na Kresy Wschodnie, gdzie wzmacniał lokalną kadrę policyjną. Po agresji sowieckiej we wrześniu 1939 roku został aresztowany przez NKWD i osadzony w obozie w Ostaszkowie. W nocy z 5 na 6 kwietnia 1940 roku został zamordowany w Twerze. Spoczywa w zbiorowej mogile w Miednoje.
Po zakończeniu ceremonii, goście wzięli udział w "Wyjątkowej lekcji historii", która odbyła się w Sali Kameralnej Miejskiego Domu Kultury w Radomsku. Spotkanie poświęcono losom Polaków w czasie II Wojny Światowej oraz postaci Feliksa Gaika. W wydarzeniu uczestniczył Naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Radomsku - Paweł Pichit.
Tego typu inicjatywy przypominają lokalnej społeczności o losach ludzi, którzy oddali życie w imię ojczyzny. Dąb Pamięci aspiranta Feliksa Gaika to symbol nie tylko tragedii Zbrodni Katyńskiej, ale także siły pamięci, która łączy pokolenia.