Czy komendant Straży Miejskiej łamie prawo?

3 dni temu

Agnieszka Trzebunia, komendant włodawskiej straży miejskiej, prowadzi działalność gospodarczą na własny rachunek, choć prawo wyraźnie tego zabrania. Nie wiadomo też, ile zarabia, bo nie składa oświadczenia majątkowego, mimo iż kierownicy jednostek samorządowych mają taki obowiązek. Komendant nie widzi w tym nic zdrożnego, choć jej tłumaczenie jest bardzo zawiłe.

Ustawa o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne dotyczy wszystkich funkcjonariuszy publicznych, a do ich kręgu na pewno zalicza się komendant włodawskiej Straży Miejskiej. Od niemal trzech lat (od jesieni 2021 r.) jest nim Agnieszka Trzebunia. Od 2017 r. prowadzi nieprzerwanie działalność gospodarczą. Jej firma ODOexpert.eu Agnieszka Trzebunia zajmuje się przede wszystkim kwestiami dotyczącymi szeroko rozumianego bezpieczeństwa, zatem może być inspektorem ochrony danych, pełnomocnikiem ds. ochrony informacji niejawnych czy specjalistą ds. bezpieczeństwa i higieny pracy. Czy zatem pani komendant naruszyła zakaz opisany w art. 4 pkt 6 ustawy o ograniczeniu prowadzania działalności gospodarczej z 1997 r.?

Przypomnijmy, art. 4 pkt 6 brzmi: Osoby wymienione w art. 1 i 2, w okresie zajmowania stanowisk lub pełnienia funkcji, o których mowa w tych przepisach, nie mogą: prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności; nie dotyczy to działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie produkcji roślinnej i zwierzęcej, w formie i zakresie gospodarstwa rodzinnego, a także pełnienia funkcji członka zarządu na podstawie umowy o świadczenie usług zarządzania, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 9 czerwca 2016 r. o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami (Dz.U. poz. 1202).

Wyłączenia tu więc nie widać. Podobny przypadek wykryliśmy przed niemal dwoma laty we Włodawie w przypadku dyrektora WDK-u. Po naszej interwencji prasowej sprawą zajął się wydział prawny wojewody, a następnie funkcjonariusze CBA. W efekcie dyrektor WDK-u przestał prowadzić działalność na własny rachunek.

Ustawa o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej określa ograniczenia w prowadzeniu działalności gospodarczej. Pośród wymienionych osób jest m.in. funkcjonariusz publiczny, czyli np. strażnik miejski. Głównym celem wprowadzenia tej regulacji było przede wszystkim zapobieganie powstawaniu sytuacji sprzyjających korupcji i wykorzystywania stanowisk publicznych dla własnych celów. Przepis ma charakter antykorupcyjny tak, aby funkcjonariusz publiczny nie tylko nie realizował swoich prywatnych celów dzięki posiadanej władzy, ale by nie zachodziły przesłanki mogące stworzyć – choćby mylnie – takie wrażenie.

Zastanawiający jest też fakt, iż komendant Trzebunia nie publikuje swojego oświadczenia majątkowego, chociaż i o takim obowiązku stanowią przepisy. Jak wyjaśnia, prawa w żaden sposób nie łamie.

– W przypadku pracowników jednostek samorządu terytorialnego nie ma zastosowania Ustawa o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne w zakresie oświadczeń majątkowych – wyjaśnia Trzebunia. – Prowadzę działalność, ale proszę nie traktować wszystkich jedną miarą. Kwestie te były szczegółowo analizowane pod kątem prawnym i nie stwierdzono tu żadnych uchybień – dodaje komendant.

Niestety, z tej odpowiedzi, wynika tyle co nic. Może więc faktycznie sprawie powinny przyjrzeć się odpowiednie instytucje? (pb)

Idź do oryginalnego materiału