Jak to bywa już w tradycji Rzymskokatolicka Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kopicach wydała kolejny kalendarz kolekcjonerski – cegiełkę. Pragnę na wstępie podziękować wszystkim wspierającym przez lata zakupu naszych kalendarzy. Nadmienię, iż przy wydaniu pierwszego kalendarza nie spodziewałem się, iż ta forma wsparcia zostanie zaakceptowana przez Was i będzie wyczekiwana w kolejnym roku.
Co roku zapraszamy różnych fotografików do współpracy z Parafią w Kopicach. W zeszłym roku zaszczyciła nas wybitna postać, Yann Toma, francuski artysta i badacz. Jest on prezesem firmy Ouest-Lumière i artystą-obserwatorem przy Organizacji Narodów Zjednoczonych. Za współpracę chcę mu serdecznie podziękować „Merci cher ami!”.
Poprzeczka, jaką zawiesili artyści w poprzednich i edycjach, jest tak a wysoko zawieszona, iż będzie ją naprawdę trudno przebić. Dlatego w tym roku postanowiliśmy przedstawić Wam kalendarz prosty i naturalny, zatytułowany „Cztery pory roku w Kopicach”. Autorem zbioru zdjęć jest osoba zaangażowana w ratowanie dziedzictwa rodziny Schaffgotsch. I znana z opowiadań o hrabinie Joannie. Nie chcąc Państwa dłużej trzymać w niepewności, tą osobą jestem ja. Od pewnego czasu namawiano mnie do takiego projektu. Jest to dla mnie wyróżnienie pokazać Państwu różne widoki Kopic. Na kartach kalendarza mamy zapis wszystkich pór roku i dłuższego czasokresu w Kopicach. Mam nadzieję, iż moje zatrzymane spojrzenie na Kopice spodoba się i zostanie zaakceptowane, przez Państwa!
Dochód z kalendarza jest przeznaczony na utrzymanie mauzoleum rodziny Schaffgotsch w Kopicach. Pragnę nadmienić, iż środki finansowe będą spożytkowane również na otwarcie Izby Tradycji. Nad tym projektem ksiądz proboszcz Jarosław Szeląg pracuje już od dłuższego czasu!
Chcąc dać Wam coś więcej od siebie i przyjaciół Grupy kopice.pl przedstawiam pierwszy podcast opracowany przy użyciu lektora AI (sztucznej inteligencji). Chcemy i staramy się wykorzystywać nowe technologie w idei promowania Kopic, jak i historii Karola Godulli oraz Joanny hrabiny Schaffgotsch. Podcast można odsłuchać po zeskanowaniu kodu QR umieszczonego w kalendarzu. Wierzę, iż ten kolejny projekt przypadnie Wam do gustu.
Kalendarz można nabyć poprzez zamówienia na Grupie kopice.pl lub w kancelarii parafialnej po Mszy Świętej w Kopicach.
Maciej Mischok
Społeczny Opiekun Zabytków