Program płatnych urlopów rodzinnych i zdrowotnych w stanie Connecticut, znany powszechnie jako CT Paid Leave, zapewnia pracownikom świadczenia zastępujące dochód, gdy potrzebują czasu wolnego na leczenie w przypadku choroby, na opiekę nad członkiem rodziny, na powitanie nowego dziecka oraz z innych kwalifikujących się powodów, takich jak pomoc dla ofiar przemocy domowej czy wojskowy urlop rodzinny. A co z osobami prowadzącymi własną działalność? Jak wie każda osoba samozatrudniona lub osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą, jeżeli nie pracujesz, nie otrzymujesz wynagrodzenia. Na szczęście płatny urlop CT Paid Leave może pomóc też w tym wypadku.
Podczas gdy większość pracodawców w Connecticut zatrudniających jedną lub więcej osób jest automatycznie objęta programem CT Paid Leave, a ich pracownicy muszą wnosić wkład do programu poprzez niewielkie potrącenie z wynagrodzenia w wysokości 0.5%, osoby samozatrudnione i osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą nie są zobowiązane przez prawo do uczestnictwa lub wnoszenia wkładu. Osoby te mogą jednak zdecydować się na udział w programie CT Paid Leave, jeżeli chcą.
Jest kilka rzeczy, które osoba samozatrudniona powinna wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o udziale w programie. Przede wszystkim, aby osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą lub samozatrudniona mogła zdecydować się na płatny urlop w ramach CT Paid Leave, musi być mieszkańcem Connecticut, a jej firma musi mieć siedzibę w Connecticut. jeżeli firma ma siedzibę w Connecticut, ale dana osoba mieszka na przykład w Nowym Jorku, nie kwalifikuje się do udziału w programie.
Drugą rzeczą, o której należy wiedzieć, jest to, iż osoby samozatrudnione wpłacają składki do programu w takim samym stopniu, jak wszyscy inni pracownicy – pół procenta (0.5%). Ich składki są oparte na zarobkach z tytułu samozatrudnienia określonych przez IRS. jeżeli dana osoba otrzyma 1099 lub K-1, może być osobą prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą. jeżeli jednak otrzyma W2 od swojej organizacji, jest pracownikiem tej organizacji (nawet jeżeli jest właścicielem lub członkiem kadry kierowniczej firmy).
Jeśli osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą lub samozatrudniona zdecyduje się na udział w programie CT Paid Leave, musi pozostać w programie przez co najmniej trzy lata. Po upływie 3 lat zostanie automatycznie ponownie zapisana w odstępach rocznych, chyba iż zdecyduje się wycofać. Po wyrażeniu zgody i rozpoczęciu wpłacania składek taka osoba będzie mogła ubiegać się o świadczenia z tytułu płatnego urlopu po trzech pełnych miesiącach kalendarzowych – na przykład: osoba, która zarejestrowała się w czerwcu, może ubiegać się o świadczenia najwcześniej od 1 października.
Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą lub samozatrudniona może nie być w stanie całkowicie zaprzestać pracy, choćby jeżeli boryka się z poważną chorobą, musi opiekować się członkiem rodziny lub przyjmuje do domu nowe dziecko, ale program CT Paid Leave jest skonstruowany tak, aby choćby w takim przypadku była możliwość skorzystania z niego. Dlatego osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą ubiegać się o częściowe świadczenia, jeżeli podczas urlopu przez cały czas będą wykonywać jakąś pracę.
Płatny urlop w ramach CT Paid Leave daje osobom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą i osobom samozatrudnionym spokój ducha, iż jeżeli coś się stanie, przez cały czas będą w stanie uzyskać pewien dochód, jednocześnie radząc sobie z poważnymi problemami zdrowotnymi własnymi lub swojej rodziny. Aby dowiedzieć się więcej o tym, jak działa płatny urlop dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą i samozatrudnionych, odwiedź stronę ctpaidleave.org.
Jessica Vargas