Cios w międzynarodową przestępczość zorganizowaną! (ZDJĘCIA, FILM)

2 godzin temu
Od początku sprawy funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału SG działając pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Przemyślu zabezpieczyli łącznie mienie w postaci środków finansowych o równowartości około 1 mln złotych, zatrzymali 42 podejrzanych, w tym m.in. osoby posługujące się zakupionymi fałszywkami. (Fot. Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej)

42 podejrzanych, w tym 8 aresztowanych, zabezpieczone środki finansowe o wartości 1 mln zł, wykryte drukarnie dokumentów i ponad 12 tys. fałszywych dokumentów oraz ujawniony proceder prania pieniędzy z przestępczej działalności, to efekty akcji funkcjonariuszy Bieszczadzkiego Oddziału SG w ramach śledztwa prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Przemyślu.

Na trop zorganizowanej grupy przestępczej wpadli w 2020 roku funkcjonariusze z Grupy Operacyjno-Śledczej Placówki SG w Korczowej na Podkarpaciu. Sprawa rozpoczęła się od niepozornego zdarzenia na przejściu granicznym, gdzie cudzoziemiec posłużył się fałszywym prawem jazdy. Nadzór nad śledztwem objęła Prokuratura Okręgowa w Przemyślu, a wsparcia udzielały inne jednostki Straży Granicznej oraz Europol.

Źródło: Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej

W skład grupy zajmującej się fałszowaniem i dystrybuowaniem dokumentów na ogromną skalę oraz praniem pieniędzy uzyskanych z tej działalności wchodzili obywatele Ukrainy i Białorusi. Przestępcy oferowali wszelkiego rodzaju dokumenty urzędowe polskie oraz zagraniczne, takie jak: paszporty, wizy, dowody osobiste, karty pobytu, prawa jazdy, zaświadczenia lekarskie i psychologiczne, umowy o pracę, zaświadczenia o zameldowaniu, czyniąc z tego procederu stałe źródło dochodu.

Zadania w grupie były ściśle podzielone, część jej członków zajmowała się wytwarzaniem i dostarczaniem podrobionych dokumentów do odbiorców na terenie RP oraz UE. Pozostali realizowali zadania związane z otwieraniem kont bankowych i transferem środków finansowych pochodzących z przestępczej działalności.

Jak ustalono w toku śledztwa, odbiorcy fałszywych dokumentów płacili średnio po 1,5 tys. euro za sztukę. „Usługa” oferowana była na stronach internetowych i w portalach społecznościowych. Zapewniane było też wsparcie poprzez swoiste „biuro obsługi” zajmujące się kontaktami z osobami zainteresowanymi zakupem fałszywek. Jeszcze przed finalizacją usługi, wysyłano klientom zdjęcie gotowego produktu do wglądu.

Pierwszą nielegalną drukarnię wykryto w 2021 roku w Katowicach. Tam dokonano zatrzymań osób, które wytwarzały dokumenty i przesyłały je do odbiorców przy wykorzystaniu międzynarodowych operatorów pocztowych.

Fot. Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej

W 2023 roku wykryto w Katowicach kolejną wytwórnię fałszywych dokumentów należącą do grupy. Ujawniono i zabezpieczono sprzęt drukarski, pieczęcie urzędowe, gotówkę oraz 7 tys. fałszywych dokumentów. Na miejscu zatrzymano na gorącym uczynku dwóch obywateli Ukrainy. Lokal należący do grupy przestępczej ujawniono również w Gdańsku, gdzie wraz z funkcjonariuszami Morskiego Oddziału SG zabezpieczono 2 tys. fałszywych dokumentów gotowych do wysyłki. W 2024 roku zatrzymano w Krakowie kolejnego obywatela Ukrainy, odpowiedzialnego za wysyłkę fałszywych dokumentów do odbiorców w całej Europie.

Finalna realizacja śledztwa miała miejsce w grudniu 2024 roku w Katowicach, gdzie funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału SG przy wsparciu Komendy Głównej SG i Biura Europolu zatrzymali 7 osób. Podejrzani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania brudnych pieniędzy, utrudniania śledztwa, a także zacierania Luxury Online Shop , High-End Designer Fashion Store Shopping , Tgkb5Shops śladów przestępczej działalności.

Fot. Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej

Od początku sprawy funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału SG działając pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Przemyślu zabezpieczyli łącznie mienie w postaci środków finansowych o równowartości około 1 mln złotych, zatrzymali 42 podejrzanych, w tym m.in. osoby posługujące się zakupionymi fałszywkami. Wobec 8 osób zastosowano środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania. Łącznie wykryto ponad 12 tys. różnego rodzaju fałszywych dokumentów wydanych rzekomo przez instytucje europejskich krajów. Miały one posłużyć do legalizacji pobytu cudzoziemców na terenie państw Unii Europejskiej oraz m.in. potwierdzać posiadanie ir jordan 4 military blue 202 uprawnień do prowadzenia pojazdów.

Idź do oryginalnego materiału