Chińska marka XPeng jest pewna swego – „mamy najszybciej ładujący się pojazd elektryczny na świecie”

4 dni temu 15

Wśród najpopularniejszych marek samochodów elektrycznych znajdziemy takich uznanych producentów jak Tesla, Volkswagen, Nissan czy Hyundai. Taki stan rzeczy nie oznacza jednak, iż w gałęzi „elektryków” nie pojawiają się nowi gracze, którzy szturmem chcą podbić rynek. Jedną z takich firm jest chińskie XPeng, chwalące się nie lada wyczynem.

Czy XPeng jest rekordzistą świata?

Czy XPeng jest rekordzistą świata?

Bardzo interesujące wiadomości docierają do nas z Chin. Marka Xpeng, która swego czasu prowadziła niemałą wojnę z Teslą (zarzuty dotyczące kradzieży intelektualnej), właśnie pochwaliła się przekroczeniem kolejnej granicy w produkcji samochodów elektrycznych. Przypomnijmy, iż firma, która została założona w 2014 roku, wypuściła na rynek, chociażby model P7, który w swojej najwyższej konfiguracji przy pełnym naładowaniu może pokonać aż 706 kilometrów.

Tym razem Xpeng skupiło się na jednej z największych bolączek pojazdów elektrycznych, czyli czasie ładowania. Nowy SUV chińskiej marki — model G9 został wyposażony w akumulator, który może być uzupełniany mocą 480 kW. Dzięki takiemu zabiegowi naładowanie samochodu z 10 do 80 procent zajmie zawrotne 15 minut. Zgodnie z tym, co możemy przeczytać na oficjalnej stronie Xpeng imponujący wynik sprawia, iż omawiany właśnie pojazd „ładuje się szybciej od innych topowych pod tym względem samochodów elektrycznych”.

Naturalnie, żeby zobaczyć ten efekt na żywo, należy użyć oryginalnej ładowarki Xpeng, która jest dostępna tylko i wyłącznie w Chinach. W tym miejscu należy zaznaczyć, iż firma z Państwa Środka rozważa wprowadzenie modelu G9 na rynek europejski. Istnieje więc duża szansa na to, iż wraz z pojazdem trafi do nas także dedykowana ładowarka.

Patrząc na inne aspekty SUV-a G9 należy zwrócić uwagę na, chociażby stały napęd 4×4, bogate wyposażenie wnętrza oraz dwusilnikowy układ, który w najwyższej dostępnej konfiguracji generuje moc 551 koni mechanicznych. Do tego zestawu należy dorzucić jeszcze częściową automatyzację jazdy oraz wspomaganie parkowania.

Źródło: Engadget

Artykuł Chińska marka XPeng jest pewna swego – „mamy najszybciej ładujący się pojazd elektryczny na świecie” pochodzi z serwisu ANDROID.COM.PL - społeczność entuzjastów technologii.

Idź do oryginalnego materiału