Chcemy uczyć dzieci patriotyzmu – mówili uczestnicy Marszu Szlakiem Puławiaków

5 miesięcy temu
Zdjęcie: Chcemy uczyć dzieci patriotyzmu - mówili uczestnicy Marszu Szlakiem Puławiaków


Około 300 osób wzięło udział w Marszu Szlakiem Puławiaków – Powstańców Styczniowych na trasie Słupcza – Sandomierz. W tym gronie byli żołnierze z Wojsk Obrony Terytorialnej, Strzelcy, druhowie z jednostek OSP, dzieci i młodzież szkolna oraz dorośli.

Pani Joanna i pan Piotr chcieli w ten sposób uczcić pamięć poległych powstańców oraz dać dobry przykład swojej córce Małgorzacie, aby uczyła się postaw patriotycznych od najmłodszych lat.

Waldemar Maruszczak, radny powiatowy i wiceprezes zarządu Ochotniczych Straży Pożarnych w Sandomierzu powiedział, iż cieszy go wysoka frekwencja, a zwłaszcza udział młodego pokolenia w marszu.

– Te osoby są tutaj po to, aby pokazać, iż są patriotami, iż pamiętają o tych, którzy ginęli za ojczyznę, której nie mieli. Teraz mamy wolny kraj i dbajmy o niego, bo Polska jest piękna – dodał.

Komendant Marszu Szlakiem Puławiaków Tomasz Jamróz- Piłsudski powiedział, iż chodzi o upamiętnienie tych, którzy nie bali się i podnieśli rękę na cara. – Jednocześnie to przypomnienie o najważniejszym haśle, które każdy Polak powinien mieć w sercu: Bóg, Honor, Ojczyzna – dodał.

Uczestnicy marszu zatrzymywali się w miejscach upamiętniających bohaterskość powstańców, czyli przy figurze w Słupczy, gdzie odbyła się potyczka z Rosjanami, a także przy pomniku w Dwikozach. Miejscem odpoczynku było boisko w Kamieniu Nowym. Wójt gminy Dwikozy Marek Łukaszek zaznacza, iż nie jest to przypadkowe miejsce na trasie piechurów. Mieszkańcy Kamienia i Mściowa byli zaangażowani w przemycanie powstańców na drugą stronę Wisły, do zaboru austriackiego. Rzeka była granicą. Gdy Rosjanie zorientowali się, iż dochodzi do przemytu ludzi, postawili w Kamieniu Nowym stanicę swoich wojsk.

Najmłodszym uczestnikiem marszu był 10-miesięczny Wojciech Jopek, który przemierzał trasę w wózku lub na rękach swoich rodziców. Jego tata, Michał Jopek, dowódca Związku Strzeleckiego Strzelec w Sandomierzu powiedział, iż takie wydarzenie to żywa lekcja historii i nauka patriotyzmu, którzy należy stale podtrzymywać.

Kilkugodzinny Marsz Szlakiem Puławiaków – Powstańców Styczniowych odbył się po raz 20. Zakończył się przy Bramie Opatowskiej w Sandomierzu. Bitwa pod Słupczą odbyła się 8 lutego 1863 roku. Zginęło w niej 28 młodych ludzi, głównie studentów Instytutu w Puławach.



Idź do oryginalnego materiału