CBŚP zatrzymało osiem osób podejrzanych o pranie pieniędzy

2 miesięcy temu

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji i Krajowej Administracji Skarbowej zatrzymali osiem osób podejrzanych o pranie pieniędzy pochodzących z przestępstw, popełnianie oszustw i poświadczanie nieprawdy w dokumentach. Śledztwo prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Kielcach.

Według śledczych, zatrzymani współpracowali z gangiem, wyłudzającym nieruchomości w zamian za wysoko oprocentowane pożyczki, które nie odzwierciedlały faktycznej wartości obiektów.

– Osoby znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej podpisując taką pożyczkę, traciły często dorobek życia – powiedziała rzecznik CBŚP, podinspektor Iwona Jurkiewicz.

Jak dodała – z ustaleń śledztwa wynika, iż członkowie zorganizowanej grupy przestępczej, udzielając wysoko oprocentowanych i krótkoterminowych pożyczek, przejmowali nieruchomości, stanowiące zabezpieczenie ich spłaty. Według śledczych, grupa mogła działać w latach 2008 – 2015. Wysokość pożyczek wahała się od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

– Z ustaleń śledztwa wynika, iż członkowie grupy wobec osób sprzeciwiających się realizacji zobowiązań kierowały groźby – mówiła podinspektor Iwona Jurkiewicz.

W śledztwie występuje już 31 podejrzanych, którym przedstawiono łącznie ponad 100 zarzutów.


Idź do oryginalnego materiału