CBA rozwija śledztwo w sprawie korupcji byłego wicemarszałka województwa śląskiego

2 dni temu

Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) kontynuuje śledztwo dotyczące korupcji wśród wysokich rangą urzędników w województwie śląskim. Kolejny etap tego śledztwa rozegrał się 27 stycznia 2025 roku. Funkcjonariusze zatrzymali tego dnia przedsiębiorców podejrzanych o wręczanie korzyści majątkowych byłemu wicemarszałkowi województwa śląskiego, Bartłomiejowi S.

Proceder korupcyjny ma mieć związek z pełnionymi przez Bartłomieja S. funkcjami publicznymi i to zarówno w roli wicemarszałka, jak i wcześniej wiceprezydenta Częstochowy. Śledztwo, nadzorowane przez Śląski Wydział Zamiejscowy do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Katowicach, rozwija się, a CBA prowadziło już szereg przeszukań w instytucjach publicznych i prywatnych firmach związanych z procederem.

Zatrzymania i zarzuty

27 stycznia br., w wyniku działań przeprowadzonych przez Delegaturę CBA w Katowicach, zatrzymano przedsiębiorców, którzy mieli wręczać korzyści majątkowe oraz osobiste Bartłomiejowi S. w zamian za jego przychylność w sprawach administracyjnych. Zatrzymana została również osoba z bliskiego otoczenia byłego wicemarszałka, której postawiono zarzuty prania brudnych pieniędzy.

Wcześniejsze zatrzymanie Bartłomieja S.

Przypomnijmy, iż Bartłomiej S. został zatrzymany przez CBA już 23 października ubiegłego roku. Zatrzymanie było wynikiem śledztwa, które ujawniło dwa główne zarzuty: przyjęcie korzyści majątkowej oraz uzależnienie wykonania czynności służbowych od uzyskania takich korzyści. Bartłomiej S. miał co najmniej kilka razy przyjąć łapówkę. Wobec byłego już wicemarszałka zastosowano tymczasowy areszt, który przedłużono 20 stycznia o kolejne dwa miesiące, ze względu na obawę matactwa oraz groźbę surowej kary. Bartłomiejowi S. grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

CBA szuka kolejnych świadków.

Śledztwo w tej sprawie ma charakter rozwojowy, a CBA apeluje o zgłaszanie się osób, które mogą posiadać istotne informacje na temat procederu korupcyjnego. Funkcjonariusze przypominają, iż osoby, które dały się uwikłać w korupcję i wręczyły korzyść majątkową, mogą skorzystać z tzw. klauzuli niekaralności, jeżeli same zgłoszą ten fakt i ujawnią wszystkie okoliczności przestępstwa. Ta możliwość daje szansę uniknięcia odpowiedzialności karnej w zamian za współpracę z organami ścigania.

W ubiegłym roku funkcjonariusze CBA zabezpieczyli dokumentację należącą do kilku firm, a także dokumentacje pochodzącą z urzędu marszałkowskiego i urzędu miasta w Częstochowie. Dokumenty miały zostać sprawdzone pod kątem świadczenia przez firmy usług na rzecz samorządów i wręczania ewentualnych korzyści majątkowych.

Reakcje polityczne i dalszy rozwój sprawy

Po zatrzymaniu Bartłomieja S., który był wiceprzewodniczącym częstochowskich struktur Platformy Obywatelskiej, zawieszono go w prawach członka partii. Były wicemarszałek pełnił także funkcję członka zarządu regionu śląskiego. W ubiegłorocznych wyborach samorządowych S. uzyskał mandat radnego w śląskim sejmiku, gdzie wszedł do zarządu wspieranego przez KO, Trzecią Drogę i Lewicę. Wcześniej był wiceprzewodniczącym Rady Miasta Częstochowy oraz wiceprezydentem tego miasta.

Idź do oryginalnego materiału