Były wiceprezydent Gdańska skazany za molestowanie. Wyrok nie jest prawomocny

6 miesięcy temu

Wyrok sądu i apelacja

Skazany w chwili popełniania przestępstwa nie pełnił już swojej funkcji w Urzędzie Miasta Gdańska. Prokuratura oskarżyła go o wykorzystywanie seksualne małoletniego na podstawie art. 199 § 3 Kodeksu karnego. Artykuł ten dotyczy przestępstwa polegającego na zmuszeniu małoletniego do obcowania płciowego lub innych czynności seksualnych poprzez nadużycie zaufania lub korzyści majątkowej albo osobistej. Grozi za to kara do 5 lat więzienia.

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku poinformowała PAP, iż sprawa została rozpoczęta na podstawie zawiadomienia złożonego przez zastępcę prezydenta miasta Gdańska. Wyrok nie pozostało prawomocny. Proces Piotra K. przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Północ odbywał się niejawnie, ale sam wyrok został ogłoszony publicznie. Jego uzasadnienie odczytano za zamkniętymi drzwiami.

Piotr K. został uznany za winnego i otrzymał karę roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata. Sąd nałożył na niego również pięcioletni zakaz pracy w edukacji oraz zakaz kontaktu i zbliżania się do pokrzywdzonego przez pięć lat. Dodatkowo sąd zobowiązał oskarżonego do dostarczania sądowi pisemnych raportów co 3 miesiące informujących o przebiegu okresu próby. Pokrzywdzonemu z kolei sąd przyznał odszkodowanie w wysokości 5 tys. zł od oskarżonego.

Były wiceprezydent Gdańska, Piotr K., skazany. Wyrok za seksualne wykorzystanie małoletniego.
Więcej na https://t.co/elwAa96aXC #NiezaleznaPL https://t.co/vUrze9AOYF

— Niezalezna.PL (@niezaleznapl) April 29, 2024

Adwokat Piotra K., mec. Roman Nowosielski, stwierdził, iż wyrok został wydany zbyt szybko, ponieważ nie można było zweryfikować wersji przedstawionej przez pokrzywdzonego. Jego zdaniem sąd oparł się na relacjach osób, które rozmawiały z pokrzywdzonym, oraz na tym, co powiedział on podczas pierwszego przesłuchania przez sąd w obecności biegłego psychologa, ale bez obecności Piotra K. i jego obrońcy. Mec. Nowosielski zapowiedział apelację od wyroku.

Nagłe wycofanie się z polityki

Były samorządowiec wycofał się z lokalnej polityki po rezygnacji z funkcji wiceprezydenta ds. edukacji i usług społecznych w listopadzie 2020 r. Decyzję ogłosił na Facebooku, powołując się na „powody osobiste”.

Decyzja o dymisji była utrzymywana w tajemnicy niemal do końca, a pracownicy urzędu dowiedzieli się o niej podczas konferencji prasowej władz miasta. Piotr K. pełnił funkcję zastępcy prezydenta Gdańska od 2014 r. i pracował w magistracie od 2010 r.

Po odejściu z urzędu Piotr K. pracował na Uniwersytecie Gdańskim. Gdy uczelnia dowiedziała się o zarzutach przeciwko niemu, na początku 2023 roku rozwiązano umowę o pracę za obopólnym porozumieniem stron.

Idź do oryginalnego materiału