Były bokser kłóci się z rządem USA w związku z legalnością przechwytywania kryptofonów Sky ECC

cyberfeed.pl 20 godzin temu


Prawnicy reprezentujący byłego boksera oskarżonego o poważne przestępstwa związane z handlem narkotykami kwestionują legalność wykorzystania przez rząd USA przechwyconych wiadomości uzyskanych w wyniku włamania się europejskiej policji do największej na świecie sieci kryptofonów.

Były bokser wagi ciężkiej z Czarnogóry Goran Gogic usłyszał zarzuty w związku z rzekomym udziałem w imporcie dużych ilości kokainy. Jego prawnicy oskarżają prokuratorów o omijanie amerykańskiej ochrony prawnej i poleganie na zagranicznych partnerach w zakresie prowadzenia inwigilacji.

Sprawa sprawdzi ważność dowodów uzyskanych przez francuskie organy ścigania w wyniku włamań i masowego przechwytywania 170 000 użytkowników Niebo ECC telefonów komórkowych w ramach wspólnej operacji z policją belgijską i holenderską przed amerykańskimi sądami.

Joseph Corozzo, prawnik Gogic, powiedział, iż w tej sprawie po raz pierwszy argumenty prawne mające na celu wykluczenie dowodów uzyskanych w wyniku tortur osób spoza USA zostały zastosowane w celu wykluczenia materiałów przechwyconych za granicą.

Corozzo powiedział, iż jego klient, jako obywatel spoza USA, nie korzystał z zabezpieczeń wynikających z Czwartej Poprawki przed inwigilacją rządu na mocy Konstytucji Stanów Zjednoczonych.

„Gdyby był obywatelem USA, jesteśmy głęboko przekonani, iż sąd by go uciszył [the intercept material] bardzo szybko. Ponieważ nie jest on obywatelem Stanów Zjednoczonych, ustalenie wszystkich powiązanych czynników jest dla nas większym obciążeniem” – dodał.

Amerykańscy prokuratorzy argumentują, iż przechwycone wiadomości tekstowe wykorzystane jako dowód przeciwko Gogicowi w tej sprawie są „zasadniczo podobne” do danych komunikacyjnych, które rząd regularnie otrzymuje od firm telekomunikacyjnych i mediów społecznościowych w USA.

Nawet jeżeli Gogic rzeczywiście miał prawa na mocy Czwartej Poprawki, postępowanie francuskich organów ścigania w zakresie przejmowania danych „nie szokuje sumienia”, a Stany Zjednoczone nie działały z „zamiarem obejścia konstytucji”. twierdzą.

Operacja Argus

Sky Global, firma z siedzibą w Vancouver w Kanadzie, rozpoczęła opracowywanie zaszyfrowanych telefonów w 2008 roku, które później były sprzedawane za pośrednictwem sieć dystrybutorów i sprzedawców.

Holenderska i belgijska policja przejęła telefony Sky ECC podczas nalotów narkotykowych w 2016 r

Belgijska policja rozpoczęła dochodzenia w sprawie używania telefonów Sky ECC przez przestępczość zorganizowaną w 2016 r., po przejęciu zaszyfrowanych telefonów w ramach operacji związanej z handlem narkotykami w porcie w Antwerpii. Holenderska policja rozpoczęła równoległe dochodzenia po przejęciu telefonów Sky ECC.

Pod koniec 2018 roku Sky ECC zyskało międzynarodową uwagę, a ponad 20 funkcjonariuszy policji z USA, Kanady, Australii i Belgii spotkali się na międzynarodowej konferencji w Sydney aby omówić sposoby złamania szyfrowania Sky ECC.

Francuscy śledczy zaczęli przechwytywać zaszyfrowane wiadomości ze Sky ECC w czerwcu 2019 r. Przełom dokonany przez holenderskich techników, którzy odkryli, jak odszyfrować platformę, doprowadził do przechwycenia na żywo i odszyfrowania wszystkich wiadomości Sky ECC z lutego 2021 r.

Policja francuska, belgijska i holenderska zorganizowała „dzień akcji” przeciwko użytkownikom Sky ECC w dniu 9 marca 2021 r., co doprowadziło do dużej liczby aresztowań, przeszukań i konfiskat w tych trzech krajach. Operacja, nazwana Operacją Argus, doprowadziła do przechwycenia miliarda wiadomości.

Import leków

Gogic został aresztowany w Miami w październiku 2022 r. i grozi mu zarzuty na podstawie amerykańskiej ustawy o egzekwowaniu prawa dotyczącego narkotyków na morzu.

Do jego aresztowania doszło po przejęciu przez policję przesyłki 18 ton kokainy w Filadelfii w ramach operacji opisanej jako jedna z największych konfiskat kokainy w historii Stanów Zjednoczonych.

Sprawa wynika z federalnego śledztwa dotyczącego „rozległej sieci” międzynarodowych handlarzy narkotykami, którzy przemycali kokainę z Ameryki Południowej do Stanów Zjednoczonych i Europy na komercyjnych kontenerowcach.

Ciche porozumienie między USA i Holandią

Prawnicy Gorgica we wniosku o „stłumienie” argumentują, iż amerykańscy śledczy zaangażowali się w „forum shopping”, aby ominąć amerykańskie prawo i zabezpieczenia konstytucyjne.

Twierdzą, iż Stany Zjednoczone zawiesiły własne dochodzenie w sprawie Sky ECC w celu uzyskania przechwyconego materiału z Francji, który w przeciwnym razie byłby niedopuszczalny w USA.

Z wewnętrznego raportu francuskiej policji wynika, iż ​​podczas spotkania w Europolu w maju 2019 r. belgijscy i holenderscy śledczy dowiedzieli się, iż Stany Zjednoczone zamierzają aresztować dyrektorów Sky przebywających w Kanadzie.

Stany Zjednoczone zgodziły się jednak z Holendrami na zawieszenie amerykańskich dochodzeń do czasu zakończenia dochodzenia w sprawie Sky ECC przez europejskie siły policyjne.

„Ciche porozumienie między władzami amerykańskimi i holenderskimi pozwoliło na kontynuację europejskich dochodzeń, przy czym Amerykanie zawiesili dalsze operacje do czasu uzyskania wyniku toczących się dochodzeń” – czytamy w raporcie.

Belgia, Francja i Holandia zamknęły dochodzenie w sprawie Sky ECC w marcu 2021 r., dokonując licznych aresztowań i konfiskat narkotyków i broni palnej.

Trzy dni późniejprokuratorzy amerykańscy oskarżony Kanadyjski dyrektor generalny Sky Global, Jean-Francois Eapi były dystrybutor telefonów, Tomasza Herdmanaza ściąganie haraczy i świadome ułatwianie importu i dystrybucji narkotyków oraz sprzedaży urządzeń do szyfrowanej komunikacji. Ich sprawy nie zostały rozpoznane w sądzie.

FBI przejęło stronę internetową Sky Global w marcu 2021 r

Otrzymując przechwycony materiał od Francji, zamiast przeprowadzać własne przechwytywanie, „Stany Zjednoczone mogłyby zachować fasadę czystości podczas przechwytywania, a następnie i tak otrzymać te same dowody w drodze wniosków o wzajemną pomoc prawną” – twierdzą obrońcy Gogica.

Wskazują na dowody na to, iż holenderska policja przeprowadziła podobną operację „forum shopping”, uzyskując z Francji przechwytywane materiały, które nie byłyby dopuszczalne, gdyby przeprowadzono je zgodnie z holenderskim prawem.

Zgodnie z dokumentem holenderskiego sądu w 2019 r. holenderski sędzia odmówił wydania nakazu zajęcia pełnych kopii serwerów Sky ECC, ponieważ „nie można było ustalić, czy użytkownicy Sky ECC używali systemu wyłącznie do celów nielegalnych”.

Sędzia stwierdził, iż ze względu na brak konkretnych podejrzeń wobec poszczególnych użytkowników „zbyt daleko idącym” byłoby udzielenie bezwarunkowego pozwolenia na przeszukiwanie wiadomości wszystkich użytkowników Sky ECC.

Ostatecznie holenderska policja uzyskała przechwycone wiadomości dotyczące całej komunikacji przychodzącej i wychodzącej od Sky ECC od francuskich organów ścigania.

Prawnicy Gogica twierdzą, iż władze holenderskie „skutecznie ominęły decyzję sędziego śledczego z Amsterdamu z 2018 r., która odrzuciła ich wniosek o skopiowanie serwerów Sky ECC, uzyskując tę ​​samą ulgę, której odmówiono im w innym miejscu: we Francji”.

Luki w łańcuchu dowodów

Prawnicy obrony naciskają również na prokuratorów amerykańskich, aby ujawnili całą dokumentację dotyczącą tego, w jaki sposób Stany Zjednoczone uzyskały dane Sky ECC od europejskich organów ścigania.

Zgodnie z wnioskiem złożonym we wschodnim dystrykcie Nowego Jorku „głównym problemem z punktu widzenia dowodowego jest to, iż dane cyfrowe są obarczone znacznie większym ryzykiem (zamierzonej) manipulacji lub (niezamierzonej) zmiany”.

Ekspert, który zbadał dostarczone przez USA arkusze kalkulacyjne zawierające przechwycone wiadomości, znalazł dowody na to, iż pliki były modyfikowane w różnych terminach.

We wniosku stwierdzono, iż w danych dostarczonych przez amerykańskich prokuratorów brakuje tysięcy plików multimedialnych i istnieje wiele innych nieprawidłowości.

Prawnicy obrony naciskają na prokuratorów amerykańskich, aby ujawnili podstawowe surowe dane i „wartości skrótu”, co umożliwiłoby biegłym sprawdzenie, czy dane zawarte w dowodach nie zostały zmodyfikowane.

Wskazują na A przypadek w Panamie, gdzie sędzia uniewinnił 28 oskarżonych po tym, jak stwierdził, iż dokumenty, które wyciekły, stanowiące podstawę postawionych im zarzutów, nie są zgodne z zasadami dowodów cyfrowych i brakuje w nich „wartości skrótu” niezbędnych do weryfikacji autentyczności i dokładności danych cyfrowych.

Holender opracował oprogramowanie AI do analizy Sky ECC

Holenderska policja opracowała oprogramowanie AI znane jako Chat-X umożliwiające dostęp do przechwyconych wiadomości i analizowanie ich. Według holenderskiego prawnika Jehudi Moszkowiczoprogramowanie oparte na sztucznej inteligencji (AI) służyło do wyszukiwania milionów przechwyconych wiadomości pod kątem słów kluczowych związanych z zagrożeniami życia, a następnie do automatycznego identyfikowania wiadomości na czacie odnoszących się do prania pieniędzy i innych przestępstw.

Chat-X zapewnił także dostęp do metadanych, w tym lokalizacji, z której wysłano wiadomość, międzynarodowego identyfikatora sprzętu mobilnego (IMEI) numer (unikalny numer identyfikacyjny każdej słuchawki), nazwę punktu dostępu (APN) i IMSI (unikalny numer identyfikacyjny każdej karty SIM).

Obrońcy twierdzą, iż rząd USA nie ujawnił metadanych z wiadomości stanowiących dowód w sprawie, które mogłyby posłużyć np. do ustalenia, czy Gogic był obecny podczas wysyłania wiadomości. Zwrócili się także do sądu o nakazanie ujawnienia systemu Chat-X.

Doktryna srebrnego talerza

Prawo Stanów Zjednoczonych pozwala na wykorzystanie w amerykańskich sądach dowodów dostarczonych przez inne kraje w ramach „doktryny srebrnego talerza”.

Jednak obrońcy argumentują, iż przechwycenie Sky ECC było równoznaczne z „globalną wyprawą na ryby” i iż nie było prawdopodobnego powodu, aby podejrzewać każdą osobę objętą nadzorem karnym.

Fakt, iż telefony Sky ECC były sprzedawane za gotówkę przez dealerów, którzy osobiście spotykali się z klientami, ich zdaniem „nie stwarza uzasadnionego podejrzenia, a tym bardziej prawdopodobnej przyczyny, iż prowadzona jest działalność przestępcza”.

Rząd nie uchylał się od konstytucji

Prokuratorzy argumentują, iż Czwarta Poprawka nie ma zastosowania do przeszukań i konfiskat dokonywanych na obcym terytorium wobec obywateli innych krajów.

Nawet gdyby tak było, postępowanie francuskich organów ścigania w zakresie przechwytywania danych ze Sky ECC „nie szokuje sumienia” i zostało potwierdzone przez francuskie sądy.

Z wniosku prokuratury wynika, iż ​​„nie ma przekonującego” twierdzenia, jakoby „rząd współpracował z Europejczykami w celu obejścia wymagań konstytucyjnych”.

Fakty wskazują przede wszystkim na to, iż Stany Zjednoczone okazały uprzejmość europejskim organom ścigania, opóźniając jawne dochodzenia i działania w zakresie egzekwowania prawa, które mogłyby zaszkodzić europejskiemu dochodzeniu.

Nie jest tak w przypadku, gdy amerykańscy urzędnicy wykorzystują zagranicznych urzędników do przechwytywania rozmów telefonicznych prowadzonych z USA do obcego kraju w celu obejścia wymagań konstytucyjnych, które miałyby zastosowanie, gdyby te same rozmowy telefoniczne były przechwytywane w USA – twierdzą.

Do potwierdzenia ich autentyczności wystarczy oświadczenie pod przysięgą funkcjonariusza organów ścigania, który otrzymał dane z Francji.

Zdaniem prokuratorów pytania dotyczące „łańcucha dowodowego” powinny mieć jedynie wpływ na wagę dowodów, a nie na ich autentyczność. „Nie ma powodu sądzić, iż istnieją istotnie odmienne dane ani iż byłoby to korzystne dla oskarżonego, gdyby tak było” – dodali.

Corello stwierdził, iż prokuratorzy amerykańscy opierają się na tym samym argumencie, co prokuratorzy w Europie – iż sąd powinien honorować działania prokuratorskie Francji w oparciu o orzeczenie francuskiego sądu, iż dane zachowanie było dopuszczalne.

„Nie poruszają w żaden sposób kwestii niezawodności i łańcucha dostaw” – dodał.



Source link

Idź do oryginalnego materiału