Była żona ISIS, Shamima Begum, która utknęła w obozie w Syrii, traci apelację o przywrócenie jej obywatelstwa brytyjskiego

1 rok temu

Syryjski obóz dla uchodźców wypełniony zwolennikami ISIS

CBS News wchodzi do syryjskiego obozu uchodźców wypełnionego zwolennikami ISIS 02:46

Londyn — Brytyjce, której obywatelstwo brytyjskie zostało cofnięte po tym, jak udała się do Syrii, by dołączyć do ISIS, przegrała apelację w walce o przywrócenie jej obywatelstwa. Shamima Begum, w tej chwili 23-letnia, miała zaledwie 15 lat, kiedy wraz z dwiema innymi dziewczynami z Londynu dołączyła do grupy ekstremistów w lutym 2015 roku. Władze odebrały jej obywatelstwo brytyjskie ze względów bezpieczeństwa narodowego niedługo po tym, jak pojawiła się w syryjskim obozie dla uchodźców w 2019 roku.

Specjalna Komisja Apelacyjna ds. Imigracji, trybunał, który rozpatruje odwołania od decyzji o pozbawieniu czyjegoś obywatelstwa brytyjskiego ze względów bezpieczeństwa narodowego, orzekła, iż ​​istnieje „wiarygodne podejrzenie”, iż Begum została przemycona do Syrii w celu „wykorzystywania seksualnego”. Stwierdzono również, iż organy państwowe dopuszczały się „spornych naruszeń obowiązków”, pozwalając jej na podróż do kraju.

Urodzona w Wielkiej Brytanii Shamima Begum z Bethnal Green w Londynie, która wyjechała do Syrii, aby dołączyć do ISIS w wieku 15 lat w 2015 r., jest widziana w obozie Roj, gdzie została pochowana wraz z innymi kobietami, które były członkami ISIS, 17 listopada 2021 r., w północno-wschodniej Syrii. Sam Tarling/Getty

Ale sędzia Robert Jay powiedział, iż dowody były „niewystarczające”, aby Begum wygrała argument, iż pozbawienie jej obywatelstwa brytyjskiego nie było zgodne z jej prawami człowieka. Biorąc pod uwagę, iż pozostaje w Syrii, władze Wielkiej Brytanii nie są zobowiązane do ułatwiania jej powrotu, powiedział sędzia.

„Rozsądni ludzie będą różnili się co do zagrożenia, jakie stanowiła w lutym 2019 r. dla bezpieczeństwa narodowego Wielkiej Brytanii, oraz tego, jak to zagrożenie powinno być zrównoważone ze wszystkimi przeciwstawnymi względami” – powiedział Jay, przekazując decyzję trybunału. Jednak zgodnie z naszą ugodą konstytucyjną te delikatne kwestie są do oceny przez sekretarza stanu, a nie przez komisję”.

Begum zakwestionowała działania Sajida Javida, ówczesnego ministra spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii, argumentując, iż pozostawiło ją to bezpaństwowcem i iż powinna była być traktowana jako ofiara handlu dziećmi, a nie zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Rząd brytyjski twierdził, iż może ubiegać się o paszport Bangladeszu na podstawie powiązań rodzinnych. Ale rodzina Begum twierdziła, iż ​​pochodziła ona z Wielkiej Brytanii i nigdy nie miała paszportu Bangladeszu.

Javid wyraził zadowolenie z tej decyzji.

„To złożona sprawa, ale sekretarze spraw wewnętrznych powinni mieć uprawnienia do uniemożliwienia wjazdu do naszego kraju każdemu, kto zostanie oceniony jako stanowiący dla niego zagrożenie” – powiedział.

Trybunał imigracyjny przeprowadził w listopadzie rozprawę w sprawie apelacji Begum. Sprawa rzuciła światło na szersze pytanie, jak zachodnie społeczeństwa radzą sobie z ludźmi, którzy dołączyli do ISIS, ale chcą wrócić do swoich krajów. Wielu pozostaje w obozach w północno-wschodniej Syrii.

Begum uciekła ze wschodniego Londynu z dwójką przyjaciół, aby poślubić bojowników ISIS w Syrii w czasie, gdy internetowy program rekrutacyjny grupy zwabił wielu wrażliwych młodych ludzi do samozwańczego kalifatu.

Begum poślubiła Holendra walczącego dla ISIS i miała troje dzieci, z których wszystkie zmarły.

Jednak jej widoczny brak wyrzutów sumienia w wywiadach niedługo po tym, jak pojawiła się w obozie dla uchodźców, wywołał krytykę w Wielkiej Brytanii, w tym w wywiadzie z 2019 r., w którym powiedziała, iż ​​„nie żałuje” swoich działań. Jej ton zmienił się od tego czasu, gdy zastanawiała się nad swoimi działaniami i walczyła o powrót do domu.

Brytyjska nastolatka mówi, iż „nie żałuje” wstąpienia do ISIS, ale błaga o powrót do domu 06:44

W 2015 roku jej siostra powiedziała brytyjskim prawodawcom, iż nic nie wskazywało na to, iż Shamima znalazła się pod wpływem islamskiego ekstremizmu, zanim wyjechała z Londynu do Syrii.

„Wcale nie”, powiedział parlamentarzystom Sahima Begum. „Moja siostra lubiła normalne nastoletnie rzeczy. Oglądała „Z kamerą u Kardashianów” i tym podobne, więc nic nie wskazywało na to, iż była w jakikolwiek sposób zradykalizowana – nie w domu.

Rodziny obwiniały policję za to, iż nie powiadomiła ich bezpośrednio, iż kilka miesięcy wcześniej inna dziewczyna z tej samej szkoły uciekła, by zostać panną młodą ISIS. Zamiast tego policja dała dziewczętom ze szkoły list do wręczenia rodzicom. Ale tak naprawdę nigdy go nie przekazali.

Dziękujemy za przeczytanie CBS NEWS.

Załóż darmowe konto lub zaloguj się
więcej funkcji.

Source: www.cbsnews.com

Idź do oryginalnego materiału