Była nieletnia, gdy urodziła córkę. "Młoda mama nie ma żadnych praw do dziecka"

3 godzin temu
Zdjęcie: TikTok/pawlak0wa/screen


Ma tylko 16 lat. adekwatnie sama jest dzieckiem, a już ma pod opieką swoje własne. Okazuje się jednak, iż świetle przepisów nie jest taką samą matką jak pełnoletnie kobiety. Ania opowiedziała na TikToku o tym, jak wygląda rzeczywistość jej i jej córeczki Anastazji.
Ania zaszła w nieplanowaną ciążę, gdy miała 15 lat. Urodziła dziecko już jako szesnastolatka i z pomocą mamy wychowuje swoją córkę. Jest aktywną użytkowniczką TikToka, gdzie regularnie zamieszcza nagrania, w których opowiada o swoim dziecku, czasach ciąży, o tym, iż kontynuuje naukę.


REKLAMA


Zobacz wideo Po czym poznać, iż dziecko ma skrócone wędzidełko? Logopedka mówi o "domowym teście"


Jakie prawa do dziecka ma nieletnia mama?
W jednym ze swoich nagrań odpowiedziała na pytanie internautki: "Jakie prawa do dziecka ma nieletnia mama?" Ania powiedziała:


Nie ma żadnych praw. W moim przypadku prawa do Anastazji miała moja mama. Ja co prawda byłam wpisana jako mama, ale nie mogłam za nią decydować na przykład w szpitalu. Oczywiście moja mama mi szła na rękę i decyzje podejmowałam ja. W końcu uważa, iż to ja jestem mamą. Tutaj dziadkowie mają przewagę.


Sąd decyduje o opiece i prawach
Pod nagraniem pojawiły się komentarze innych internautek, które także urodziły dziecko jako nieletnie niepełnoletnie osoby. Wyznały, jak sytuacja wyglądała w ich przypadku. Jedna napisała: "Też byłam nieletnią mamą i moja mama była przedstawicielem prawnym małej, ale w szpitalu czy gdziekolwiek tylko mnie pytali o zdanie, mieszkałam również już sama z chłopakiem i mała była z nami". Inna przyznała: "Mam 17 lat i siedmiomiesięcznego syna. Mieszkamy z ojcem dziecka, który jest dorosły i sądownie zostały mi przyznane pełne prawa do dziecka i w świetle prawa jestem uznawana jako osoba dorosła". Jeszcze inna napisała: "Mnie brakował miesiąc do 18-nastki, wszystkie decyzje sama podejmowałam". Jeszcze inna stwierdziła: "Różnie to bywa. Moja mama była wpisana jako opiekun, ale prawa miałam ja. Tak zdecydował sąd, co było naprawdę super."


Niepełnoletniej matce nie przysługuje władza rodzicielska
Jest tak dlatego, iż osoba, która nie ukończyła jeszcze osiemnastu lat, nie posiada pełnej umiejętności czynności prawnych (po ukończeniu 13. roku życia otrzymuje ograniczoną zdolność do tych czynności, a pełną dopiero po 18. urodzinach). Zgodnie z art. 94 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli jedno z rodziców nie żyje albo nie ma pełnej umiejętności czynności prawnych, władza rodzicielska przysługuje drugiemu rodzicowi. jeżeli i on jest np. niepełnoletni, wydział rodzinny Sądu opiekuńczego wyznacza opiekuna prawnego, którym zwykle zostaje jeden z rodziców młodej matki. A w przypadku braku takiej możliwości - kurator. Gdy matka dziecka osiągnie pełnoletniość, z mocy prawa otrzymuje władzę rodzicielską nad swoim dzieckiem.
Warto pamiętać, iż nieodłącznym elementem władzy rodzicielskiej jest też utrzymanie dziecka. Wspomniana władza to nie tylko prawa, ale i obowiązki. Małoletni rodzice często nie są w stanie im sprostać, bo jeszcze się uczą i są na utrzymaniu własnych rodziców.
Idź do oryginalnego materiału