W nocy z 4 na 5 stycznia w Gnieźnie doszło do niepokojących wydarzeń, które mogły zakończyć się jeszcze większą tragedią. Wszystko zaczęło się od imprezy osiemnastkowej w jednym z lokali przy ul. Sobieskiego w Gnieźnie, a zakończyło serią brutalnych zdarzeń na parkingu i interwencjami w domach uczestników. Wydarzenia te wskazują na problem narastającego użycia nieznanych substancji psychoaktywnych wśród młodzieży.
Naruszenie nietykalności i poważne obrażenia
Oficjalnie zgłoszono naruszenie nietykalności cielesnej, do którego doszło kilkanaście minut po północy 5 stycznia na parkingu przy ul. Sobieskiego. 19-letni mężczyzna uderzył 18-latka w twarz, powodując poważne obrażenia, w tym złamanie kości nosowych oraz wybicie zębów. Poszkodowany musiał skorzystać z pomocy medycznej, a sprawą zajmują się funkcjonariusze wydziału kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie.
Narkotyki i chaos na parkingu
Według nieoficjalnych informacji, na parkingu przy ul. Sobieskiego doszło do bójki, w której uczestniczyli młodzi ludzie znajdujący się pod wpływem nieznanych substancji psychoaktywnych. W wyniku zdarzenia cztery osoby, w tym dwoje 16-latków, zostały przewiezione na Szpitalny Oddział Ratunkowy. Świadkowie opisują zachowanie uczestników jako skrajnie agresywne, co wskazuje na możliwe działanie nieznanych narkotyków, które – według niepotwierdzonych informacji – nie wychodzą w standardowych badaniach toksykologicznych (tzw. narkotestach).
Interwencje Policji i niepokój rodziców
Na miejsce bójki skierowano trzy patrole policji, które usiłowały opanować sytuację. Niestety, to nie był koniec interwencji. W kolejnych godzinach funkcjonariusze i ratownicy medyczni byli wzywani do domów młodzieży, która uczestniczyła w imprezie. Rodzice zgłaszali agresywne zachowania swoich dzieci, które najpierw wpadały w szał, a chwilę później uspokajały się, tylko po to, by ponownie stać się agresywne. Jeden z uczestników imprezy wymagał również interwencji w mieszkaniu na ul. Norwida, gdzie przejawiał podobne niebezpieczne zachowania.
Nowe zagrożenie wśród młodzieży?
Niepokojące doniesienia o używaniu nowego narkotyku, który powoduje napady agresji i trudności w wykryciu w standardowych badaniach, powinny stać się przedmiotem pilnych działań służb. Eksperci-profilaktycy podkreślają, iż coraz częściej na rynek trafiają nieznane substancje psychoaktywne, które są niezwykle groźne dla zdrowia i życia młodych ludzi. W takich przypadkach kluczowa jest profilaktyka oraz edukacja rodziców i młodzieży na temat skutków zażywania narkotyków.
Konsekwencje prawne i apel do rodziców
Policja prowadzi dochodzenie w sprawie bójki podczas feralnej imprezy. Za naruszenie nietykalności cielesnej sprawcy grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, a w przypadku poważniejszych zarzutów – choćby więcej.
Wydarzenia z nocy 5 stycznia są kolejnym alarmującym sygnałem o problemach, z jakimi walczy młodzież. W obliczu takich sytuacji najważniejsze jest wsparcie ze strony rodziny, szkoły i instytucji zajmujących się profilaktyką uzależnień.