Bloger na Rakowieckiej cz. 4 Śledztwo ABW

4 lat temu

ABW postanowiło nie odpuszczać. Są wściekli za artykuł w Gazecie i za opisanie sprawy na blogu. Wyziera z nich paranoiczny i niestety trochę komiczny obraz Agencji. Powinni być źli na siebie ale zaskoczenia nie będzie, są na mnie. Dodatkowo 4 grudnia odbędzie się rozprawa dotycząca mojego zażalenia na zatrzymanie i przeszukanie.

Na twardym dysku znaleziono zdjęcia, które robiłem jawnie pod kątem bloga i nic więcej. Nie wiem czego się spodziewano, bo to samo w sobie nigdzie nie prowadzi.

W związku z tym seryjnie wzywa się na przesłuchania członków mojej rodziny i niektórych znajomych. Strasząc ich formułą przesłuchania i kontaktem z ABW. Rzadko podaję nazwiska funkcjonariuszy ABW. Tym razem zrobię wyjątek. Za wzywanie i przesłuchania odpowiada prowadzący sprawę młodszy chorąży Damian Świerczewski i zastępujący go Major D. Na pierwszym spotkaniu 26 sierpnia 2019 roku, kiedy w czasie krótkiej rozmowy pytałem się chorążego o podstawę prawną zatrzymania, powiedział mi – Tak się kończą takie zabawy. Ma więc pełną świadomość, iż postępowanie nie ma żadnych solidnych podstaw a sprawa nie jest poważna. Befehl ist Befehl. interesujące kto siem wkurzył.

Jak wygląda przesłuchanie w ABW? Chcę tu w odcinkach opisać jak wygląda kontakt zwykłej osoby z machiną Agencji. W okienku dla interesantów ABW zgłasza się z wezwaniem. Czeka się na Biurze Przepustek aż wyjdzie do ciebie osoba prowadząca przesłuchanie. Następnie przechodzi się do głównego budynku ABW. Tam należy podać swoje dane i zaczyna się zadawanie, przygotowanych wcześniej, pytań. Na końcu następuje podpisanie protokołu i koniec. Teren opuszcza się w towarzystwie oficera.

Pytania Majora na przesłuchaniach świadków przez większość czasu krążą wokół fotografii.

  • Czy mam zamiłowanie do fotografii?
  • Czy lubię fotografię?
  • Czy mam hobby polegające na fotografowaniu obiektów państwowych?

Pierwszy aparat w życiu kupiłem w sierpniu tego roku. Specjalnie pod kątem bloga.

Majora interesuje także:

  • Czym się interesuje (najlepiej żeby była to fotografia)?
  • Co robię w wolnym czasie (oby fotografia)?
  • Czy mam nałogi?
  • Czy się leczę psychiatrycznie (hardcorowe jako bliska osoba usłyszeć takie pytanie)?
  • Czy pracuję?
  • Co robiłem w sierpniu?
  • Jakie mam wykształcenie?

Te pytania są na swój sposób interesujące. Świadczą o tezie, z którą Major przychodzi na przesłuchanie. Jurij K. Zapraszam do tekstu „Tak ABW łapie szpiegów„. w uproszczeniu Białorusin Jurij K. został ujęty, kiedy z ostatniego piętra bloku w Bydgoszczy robił zdjęcia Centrum Szkolenia Sił Połączonych. Po śledztwie okazało się, iż wykonywał zdjęcia nie tylko w Bydgoszczy ale i w Powidzu, Krzesinach, Świdninie i Świnoujściu. Jego hobby w Polsce było właśnie fotografowanie obiektów państwowych.

Pamiętajcie do ABW trzeba podchodzić na luzie. Dużo groźnych min ale mało treści.

Te pytania świadczą o tym, iż albo kontrwywiad postanowił się nie mieszać, albo DK dostał polecenie samodzielnego zajęcia się tematem.

Pierwsza część relacji

Druga część relacji

Trzecia część relacji

Czwarta część relacji

Piąta część relacji

Szósta część relacji

Idź do oryginalnego materiału