Blisko 30 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy i zatrzymanie setek przemytników – podsumowanie roku 2024

sokolka.tv 18 godzin temu

W minionym 2024 roku funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej odnotowali blisko 30 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy. Zatrzymano również 346 organizatorów i pomocników w nielegalnym przekroczeniu granicy.

W 2024 odnotowano blisko 30 tys. prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy, najwięcej – ponad 7 tys. w maju. Każda z 13 Placówek Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej położonych na granicy z Białorusią prowadziła czynności związane z przeciwdziałaniem nielegalnej migracji. Najwięcej przypadków nielegalnego przedostania się na terytorium Polski miało miejsce na odcinkach ochranianych przez Placówki SG w Białowieży (ponad 9,6 tys.) i Dubiczach Cerkiewnych (ponad 9,3 tys.)

Cudzoziemcy, którzy w rejonie Podlasia podjęli próbę nielegalnego przekroczenia granicy pochodzili z 52 różnych państw. Najwięcej było obywateli Etiopii, Erytrei i Somalii. Wśród nielegalnych migrantów były też osoby pochodzące z takich krajów, jak np. Komory, Gwinea, Sudan, Nepal, Iran, Irak, Indie czy Benin.

W ubiegłym roku funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej przyjęli również blisko 2700 wniosków o ochronę międzynarodową na terytorium Polski, którymi objęto blisko 2900 osób. 88% stanowiły wnioski przyjęte od osób, które nielegalnie przekroczyły polsko - białoruską granicę.

2024 rok przyniósł również zatrzymanie 346 organizatorów i pomocników w nielegalnym przekroczeniu granicy. Na granicy polsko-białoruskiej zatrzymano 316 takich osób, z kolei na granicy polsko-litewskiej 30. Wśród zatrzymanych osób dominowali obywatele Ukrainy, Polski i Białorusi. Niejednokrotnie dochodziło do bardzo niebezpiecznych sytuacji, kiedy to organizatorzy nielegalnego przekroczenia granicy przewożąc już grupy nielegalnych migrantów, ryzykowali ich życie nie zatrzymując się i uciekając z miejsca kontroli.

Funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej nieśli również pomoc potrzebującym. W okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2024 r. odnotowano ponad 440 zdarzeń, w których udzielono pomocy blisko 500 migrantom. Zespoły ratownictwa medycznego wzywane były ponad 330 razy, hospitalizowanych było 307 cudzoziemców. Działania ratownicze podejmowały również powołane w minionym roku Zespoły Interwencyjne o charakterze poszukiwawczo-ratowniczym. Podczas prowadzonych akcji udzieliły pomocy ponad 150 osobom.

{gallery}/zdjecia/2025/styczen/19{/gallery}

Źródło:podlaski.strazgraniczna.pl

opr./EB/

Idź do oryginalnego materiału