Bezwzględna kara więzienia za wywołanie fałszywych alarmów

2 dni temu

Do zdarzenia doszło na początku grudnia ubiegłego roku. Wtedy to 20-letni mężczyzna wiedząc, iż zagrożenie nie istnieje, kilkukrotnie zadzwonił pod numer alarmowy i zgłosił interwencje związane z pożarami budynków wielorodzinnych. W związku z tym, iż podejrzany dopuścił się także innych przestępstw, sąd zadecydował o wymierzeniu mu bezwzględnej karze więzienia w wymiarze ponad 2 lat i 5 miesięcy.

Przypomnijmy, iż do zdarzenia doszło w okresie od 1 do 2 grudnia ubiegłego roku. Wtedy to mieszkaniec Gołdapi sześciokrotnie zgłosił interwencje związane z pożarami. Mężczyzna za każdym razem prosił o pomoc, ponieważ jak relacjonował, na ulicy Kościuszki miało dojść do pożaru sadzy w przewodzie kominowym budynku wielorodzinnego oraz śmietnika kontenerowego mieszczącego się przy bloku. Każde ze zgłoszeń zostało potraktowane przez służby priorytetowo. Na miejsce został skierowany patrol Policji oraz zastępy straży pożarnej. Po przyjeździe służb okazywało się, iż są to fałszywe alarmy, a realne zagrożenie nie istnieje.

Gołdapscy policjanci gwałtownie ustalili podejrzanego. Zatrzymany 20-latek usłyszał zarzuty i przyznał się do winy. Za przestępstwo wywołania fałszywych alarmów sąd zastosował wobec niego karę 2 lat i 1 miesiąca więzienia w postaci bezwzględnej. Dodatkowo wobec sprawcy orzeczono nawiązkę w na rzecz Skarbu Państwa w wysokości 10 tysięcy złotych oraz świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości 10 tysięcy złotych. Ponadto mężczyzna usłyszał też szereg zarzutów przeciwko mieniu i prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości.

Przypomnijmy, zgodnie z art. 224a Kodeksu Karnego, kto wiedząc, iż zagrożenie nie istnieje, zawiadamia o zdarzeniu, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób lub mieniu w znacznych rozmiarach lub stwarza sytuację, mającą wywołać przekonanie o istnieniu takiego zagrożenia, czym wywołuje czynność instytucji użyteczności publicznej lub organu ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia mającą na celu uchylenie zagrożenia, podlega karze więzienia od 6 miesięcy do lat 8. Natomiast, o ile sprawca tego czynu zawiadamia o więcej niż jednym zdarzeniu, podlega karze więzienia od lat 2 do 15.

KPP w Gołdapi

Idź do oryginalnego materiału