Bezpłatny przewodnik „Śladami Tarnowskich Żydów” autorstwa Adama Bartosza

tarnow.ikc.pl 1 tydzień temu

Książa „Śladami tarnowskich Żydów” jest kolejną wersją przewodnika po Tarnowie, które już wcześniej wydawał znany polski etnograf i Honorowy Obywatel Tarnowa – Adam Bartosz.
W publikacji otrzymamy gotowy pomysł na spacer historyczny po Tarnowie z uwzględnieniem najważniejszym punktów w kontekście historii tarnowskich Żydów.

Będzie tam rodzaj takiego szlaku, który będzie prowadził do rynku, czyli miejsca, gdzie się koncentrowało życie całego miasta, od 19. wieku również Żydów. To będzie rodzaj takiej pętli, która będzie prowadzić różnymi punktami, miejscami, związanymi z żydami tarnowskimi.”

Autor książki zajmuję się tą tematyką już od parunastu lat i jest powszechnie uważany za eksperta w tej dziedzinie, swoją pierwszą publikacje, która była małym przewodnikiem śladami tarnowskich Żydów wydał już na początku lat 90.

Fot. Magdalena Krzemień-Króll

W książce, która ma swoją premierę w marcu Pan Adam Bartosz zsumował całą wiedzę oraz uzupełnił interesujące informację m.in. na temat znanych tarnowskich Żydów, których często zna się w niektórych branżach na całym świecie, a lokalni mieszkańcy mało wiedzą na ich temat.

„Na przykład historyk Salo Baron, uważany za najwybitniejszego żydowskiego historyka, o którym w Tarnowie mało kto wie, czy Jan Kori. Ja już nie mówię o słynnych politykach żydowskich z Tarnowa, artystach znanych na świecie i aktorach filmowych. Ten przewodnik będzie przywoływał te postacie, abyśmy mieli świadomość, na ile Tarnów był dwu-narodowy. Mówimy, iż wielonarodowy, ale Tarnów był dwu-narodowy od samego początku, powiedzmy od szesnastego wieku.”

Z pewnością nie wszyscy mieszkańcy Tarnowa i okolic znają wszystkie interesujące fakty, dlatego jest to książka dla wszystkich miłośnika historii lub po prostu osób, które pragną poszerzyć swój światopogląd.

„Jest to kawał historii, obszerny kawał wiedzy na temat nie tylko Tarnowa, ale w ogóle relacji z mniejszościami, relacji historycznych. Mówimy o narodzie, który został zamordowany, jeżeli chodzi o Tarnów. Przypomnijmy, iż tu mieszkało około 25 tysięcy żydów, stanowili prawie 45 procent społeczności. Dzisiaj adekwatnie nie mamy tu żadnego żywego człowieka związanego z tą społecznością. Może nie do końca, bo sporo jest ludzi związanych korzeniami z żydowskim pochodzeniem, z tym, iż one identyfikują się z tą kulturą w bardzo niewielkim stopniu, ale są tym zainteresowane.”

Publikacja finansowana jest ze środków Funduszu Norweskiego oraz jest nieodpłatne dostępna do obioru w biurze Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej mieszczącym się na Placu Rybnym 5 w Tarnowie.

Fot. Magdalena Krzemień-Króll






Idź do oryginalnego materiału