Pierwszy tydzień policyjnej akcji Bezpieczne Wakacje przebiegł na drogach dość spokojnie. Nie doszło do rażących naruszeń przepisów ruchu drogowego.
Policjanci w białych czapkach kontrolują przede wszystkim trzeźwość kierowców, prędkość pojazdów, używanie pasów bezpieczeństwa oraz przewóz dzieci w samochodach i autokarach. Do ich zadań należy eliminacja z dróg kierowców rażąco naruszających zasady bezpieczeństwa, a także interwencje wobec nieletnich poruszających się po ulicy na jednośladach niezgodnie z przepisami.
Mundurowi z tzw. patrolówki szczególną uwagę zwracają na place zabaw, rzeki i akweny. W centrum ich uwagi są małe dzieci pozostające bez opieki rodziców, a także kąpiel w miejscach niedozwolonych.
Przed wakacyjnym wyjazdem należy odpowiednio zabezpieczyć dom lub mieszkanie. Warto o nieobecności powiadomić sąsiadów. Trzeba unikać publikacji w portalach społecznościowych zdjęć z wyjazdów. Mogą one być sygnałem dla przestępców, iż nikogo nie ma w domu.
Podczas zorganizowanych form wypoczynku funkcjonariusze w ramach kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo latem” promują bezpieczeństwo na drodze, w domu, w miejscach wypoczynku i w Internecie.
„Apelujemy do rodziców, aby zapewnili dzieciom odpowiednią opiekę podczas wakacji. Ważne też, by przypomnieli dziecku podstawowe zasady bezpieczeństwa gdy przebywa poza domem, a także jak należy zareagować na zagrożenia i kogo powiadomić” – tłumaczy aspirant sztabowa Małgorzata Jurecka, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji (KPP) w Oświęcimiu.
Zgłoszenia kontroli autokaru, którym mają podróżować dzieci i młodzież, najlepiej dokonać z kilkudniowym wyprzedzeniem do oświęcimskiej drogówki pod numerem telefonu 47 832 63 13. Po godz. 15 zgłoszenie przyjmie oficer dyżurny KPP pod numerem 47 832 62 80. W nagłych przypadkach zawsze należy dzwonić pod numer alarmowy 112.