Zbliżają się wakacje i sezon urlopowy, dlatego warto w tym czasie zachować czujność i nie zapominać o bezpieczeństwie swoich danych osobowych.
Jak zatem zadbać o nasze dane podczas wakacji?
– Nie zostawiajmy dokumentu tożsamości (dowodu osobistego, paszportu, prawa jazdy, legitymacji szkolnej lub studenckiej) w zastaw. Utrata kontroli nad dokumentem tożsamości naraża nas na niebezpieczeństwo. To samo dotyczy kserowania tych dokumentów. Przedsiębiorcy np. wypożyczający sprzęt nie mają do tego prawa – mogą jedynie odpisać z tych dokumentów nasze dane.
– Zastanówmy się, kiedy opublikować zdjęcia z wakacji. Nie warto informować, iż nie ma nas w domu (nie dzielmy się danymi o swojej lokalizacji w mediach społecznościowych). Warto przede wszystkim rozważyć, czy chcemy publikować zdjęcia, nagrania wideo ze wszystkich wakacyjnych przygód naszych dzieci.
– Nie klikajmy w podejrzane linki z nieznanych źródeł i unikajmy pobierania plików z niepewnych stron. Nie przyjmujmy zaproszeń od nieznanych użytkowników na portalach społecznościowych.
– Bądźmy czujni wobec nieznanych wiadomości e-mail, SMS-ów czy połączeń telefonicznych – choćby jeżeli wyglądają wiarygodnie (phishing – oszuści podszywają się pod zaufane instytucje, np. banki i proszą o podanie danych).
– Na urządzeniu korzystajmy ze swojego połączenia z Internetem. Unikajmy korzystania z publicznych sieci Wi-Fi – niejednokrotnie mają one niskie standardy bezpieczeństwa i korzystanie z nich grozi zainfekowaniem sprzętów różnego rodzaju złośliwym oprogramowaniem. Takie sieci mogą zostać wykorzystane do przejęcia loginów i haseł do różnych serwisów internetowych, a w najgorszym wypadku choćby do kont bankowych.
Co możemy zrobić w przypadku kradzieży finansowej?
– Zablokujmy karty płatnicze – skontaktujmy się z bankiem i natychmiast zablokujmy kartę.
– Zgłośmy oszustwo bankowi – mają one specjalne procedury na wypadek oszustw internetowych.
– Monitorujmy swoje konto – śledźmy transakcje na koncie przez kilka kolejnych dni/tygodni.
– Zastrzeżmy numer PESEL – zdalnie poprzez aplikację mObywatel, portal gov.pl lub osobiście w urzędzie gminy, bądź banku.
Pamiętajmy o tym, iż chroniąc swoje dane – chronimy siebie oraz osoby nam bliskie.
IOD
Informację zamieściła: Paulina Gumieniak
Fot. Mohamed_hassan/pixabay.com