Atak islamskich terrorystów na Filipinach

2 miesięcy temu

Cztery osoby straciły życie, a około 50 zostało rannych podczas ataku bombowego przeprowadzonego przez Państwo Islamskie podczas Mszy Świętej w pierwszą niedzielę Adwentu w kościele na Mindanao, Filipiny. Miejscowe media donoszą, iż według informacji policji, eksplozja w Marawi była aktem zemsty za niedawne zabójstwo jedenastu członków grupy terrorystycznej podczas operacji wojskowej.

Mindanao, region zamieszkany głównie przez muzułmanów na Filipinach, jest od wielu lat miejscem występowania przemocy islamistycznej. W 2017 roku Marawi zostało zajęte przez bojowników Państwa Islamskiego (IS) i dopiero po pięciomiesięcznych walkach zostało wyzwolone przez armię filipińską. W trakcie tego konfliktu, który stał się najdłuższą \”wojną miejską\” w historii Filipin, życie straciło ponad 300 osób. Terroryści wzięli również kilku wiernych jako zakładników, zajmując katolicką katedrę w mieście.

Prezydent Ferdinand Marcos Jr. oraz duchowieństwo katolickie jednogłośnie potępili ten atak. Marcos na platformie X podkreślił, iż ekstremiści, którzy stosują przemoc wobec niewinnych ludzi, zawsze będą traktowani jako wrogowie społeczeństwa. Papież Franciszek wyraził swoje wsparcie i bliskość z ofiarami tego aktu terrorystycznego podczas modlitwy Anioł Pański 3 grudnia.

Przewodniczący Konferencji Biskupów Filipin, biskup Pablo Virgilio David, wyraził smutek, iż sprawcy wybrali ten moment, kiedy katolicka wspólnota rozpoczyna Adwent – początek nowego roku liturgicznego – do dokonania tego zamachu. Jednakże podkreślił, iż każdy obywatel, który miłuje pokój, powinien powstrzymać się od szukania zemsty.

Uniwersytet Stanowy Mindanao (MSU), gdzie miał miejsce atak, wydał oświadczenie podkreślające, iż w cywilizowanym społeczeństwie nie ma miejsca na przemoc. Atak ten był szczególnie odrażający na takim uniwersytecie jak MSU, który jest bastionem pokoju, harmonii, solidarności oraz szacunku dla życia i godności człowieka.

This page imported from Bejsment

Idź do oryginalnego materiału