W poniedziałek w Koneckim Centrum Kultury miało miejsce otwarcie wystawy prezentującej prace, które wpłynęły na konkurs mający wyłonić koncepcję nowych budynków sądu i prokuratury w Końskich. Prace w KCK-u oglądać można tylko do 17 listopada.
Celem konkursu organizowanego przez Stowarzyszenie Architektów Polskich, oddział w Kielcach było wyłonienie najciekawszego projektu budynku Sądu Rejonowego i Prokuratury Rejnowej w Końskich, najlepszych rozwiązań funkcjonalno-użytkowych zabudowy i ich powiązania z istniejącymi obiektami oraz przestrzeniami sąsiednimi –„Cała praca nad konkursem trwała 11 miesięcy. Trzeba było napisać regulamin, w którym będą wymagania sądu i prokuratury. Potem nastąpiło ogłoszenie konkursu, a zgłosiło się około 60 pracowni. W pierwszym etapie za zadanie zespoły miały pokazać swoją koncepcję tylko na jednej planszy. Na podstawie 29 prac sąd konkursowy, który składał się i z architektów, jak i sędziego przewodniczącego z Katowic, ale i byli przedstawiciele sądów i prokuratury. Tam wyłonione zostały cztery prace, które rokowały najbardziej. Po kolejnych trzech miesiącach otrzymaliśmy cztery prace już rozrysowane na czterech planszach, gdzie poziom dokładności jest dużo większy. Sąd obradując wyłonił prace numer jeden” – mówi Wojciech Gwizdak, architekt i sekretarz organizacyjny komisji konkursowej.
Przypomnijmy, iż wspomnianą pracą numer jeden, czyli zwycięską propozycją została ta przygotowana przez wrocławski zespół projektantów Heinle, Wischer und Partner Architekci -„Staraliśmy się jak najbardziej zrównoważyć kwestie funkcjonalne i urbanistyczne. Analizowaliśmy kontekst miejsca, usytuowanie i lokalizację, ale i szukałyśmy proporcji do tych kubatur w strukturze zastanej konceptu miejskiego. Staraliśmy się jak najbardziej zoptymalizować funkcjonalnie komunikacyjnie ten budynek – przede wszystkim budynek sądu, gdzie są bardzo wysokie wymagania rozdzielenia poszczególnych stref na te dostępne i niedostępne dla odwiedzających i użytkowników zewnętrznych jak i tych dostępnych wyłącznie dla pracowników sądu” – tłumaczy Anna Styszowska-Słońska, jedna z przygotowujących zwycięski projekt.
O znaczeniu nowych obiektów dla Końskich podczas otwarcia wystawy mówił burmistrz miasta i gminy Krzysztof Obratański –„Z punktu widzenia Końskich powstanie nowoczesnego kompleksu architektonicznego w miejscu, które do tej pory było jednak na uboczu to radykalnie zmieni ten obszar. W połączeniu z budynkiem Starostwa Powiatowego stworzy to zupełnie nowe, przesunięte nieco na północ, centrum miasta z wyraźnym przeznaczeniem na cele administracyjne” – przemawiał burmistrz Obratański.
W wydarzeniu udział wzięli także reprezentanci powiatu koneckiego: wicestarosta Wiesław Skowron, któremu towarzyszyli sekretarz – Zbigniew Sadorski i naczelnik Wydziału Inwestycji i Mienia – Barbara Panek.
Wystawę oglądać można do bieżącego tygodnia w Koneckim Centrum Kultury. A kiedy zobaczymy nowe budynki sądu i prokuratury w Końskich? Optymistyczne założenia mówią o zakończeniu robót i oddaniu obiektów do użytku w ciągu pięciu lat.
Zdjęcia: