Amazon sprzedaje znaki “taxi”, a oszustwa taksówkowe rosną w cały kraju

bejsment.com 1 tydzień temu

Amazon odrzucił prośbę o zaprzestanie sprzedaży znaków na dachy taksówek, pomimo tego, iż oszustwa taksówkarskie rozprzestrzeniają się w całej Kanadzie.

Fałszywi kierowcy podmieniają karty debetowe pasażerów, a od czerwca 2023 r. w Toronto odnotowano straty w wysokości 1,7 mln CAD

Po długim dniu pracy w lipcu Kathryn Kozodi odetchnęła z ulgą, gdy zauważyła samochód z podświetlonym znakiem taksówki. Wydało jej się dziwne, gdy kierowca powiedział, iż będzie musiała zapłacić za przejazd kartą debetową. Mimo to zmęczona Kozodi wskoczyła do samochodu. „W porządku, to trochę dziwne, ale jedźmy do domu” – powiedziała Kozodi, która mieszka w Calgary.

Wszystko inne było zupełnie normalne – aż do następnego dnia, kiedy odkryła, iż na jej koncie bankowym brakuje prawie 2000 dolarów. Co więcej, na jej karcie debetowej widniało nazwisko innej osoby.

Kozodi doszła do wniosku, iż taksówkarz był oszustem, który podczas transakcji kartą debetową zarejestrował jej PIN, ukradł jej kartę i oddał jej fałszywą. „Zaczęłam świrować” – powiedziała. „To przerażające, gdy mają twoją kartę debetową”.

Odzyskanie pieniędzy z banku zajęło Kozodi około dwóch tygodni i przez cały czas jest wstrząśnięta tym doświadczeniem. „Naprawdę czułam, iż naruszono moją prywatność, iż stałam się ofiarą tego oszustwa” – powiedziała. „Naprawdę nie chcę, aby przytrafiło się to komukolwiek innemu”.

Oszustwa taksówkowe nie są niczym nowym; Toronto i Montreal spotykają się z nimi od lat. Przestępstwo to staje się jednak coraz bardziej powszechne.

Tego lata policja w Calgary, Edmonton i co najmniej pięciu miastach w południowym Ontario, w tym w Kingston i Ottawie, opublikowała w Internecie ostrzeżenia, iż otrzymała wiele zgłoszeń o tego typu oszustwach.

Policja i Kanadyjskie Stowarzyszenie Taksówkarzy twierdzą, iż do oszustów wyciągana jest pomocna dłoń: dzięki kilku kliknięć mogą kupić ogólny – ale oficjalnie wyglądający – znak na dach taksówki, na różnych stronach handlujących elektroniką, takich jak Amazon.

Stowarzyszenie taksówkarzy poprosiło Amazon, zdecydowanie najpopularniejszą kanadyjską witrynę zakupów online, o zaprzestanie tak łatwego udostępniania znaków dachowych. „Mają moralną odpowiedzialność, aby przynajmniej sprzedawać znaki osobom, które posiadają odpowiednią licencję” – powiedział prezes stowarzyszenia Marc André Way.

Jednak firma z siedzibą w USA przez cały czas sprzedaje produkt wszystkim klientom. „Sprzedaż tych podświetlanych znaków w Kanadzie jest legalna” – powiedział Amazon w e-mailu do CBC News.

Oszustwo taksówkowe ma kilka odmian, ale zwykle kończy się w ten sam sposób: ofiara płaci kartą debetową, a następnie oszust potajemnie ją kradnie i wręcza ofierze podobną, ale fałszywą kartę. niedługo potem pieniądze znikają z konta ofiary.

Ron Hansen, zastępca komendanta policji w Sarni, powiedział, iż jego departament otrzymał 12 zgłoszeń o oszustwie w lipcu, a jedna ofiara straciła 9,900 dolarów.

Policja w Toronto informuje, iż od czerwca 2023 r. departament otrzymał 919 zgłoszeń dotyczących oszustwa taksówkowego, o łącznej wartości 1,7 miliona dolarów strat.

Liczby te są „oszałamiające” – powiedział detektyw David Coffey z torontońskiej policji. „Kiedy uda im się złapać ofiarę, gwałtownie przechodzą od razu do kont bankowych. Błyskawicznie je opróżniają”.

Jessica Chin King z Toronto powiedziała, iż zaledwie 15 minut po niedawnej przejażdżce taksówką otrzymała z banku powiadomienie o podejrzanej aktywności. Okazało się, iż z jej konta wypłacono 600 dolarów. „Pomyślałam: „Wow, nie mogę uwierzyć, iż to się właśnie stało”. Byłam w szoku” – powiedziała Chin King, której bank zwrócił później pieniądze.

Przyznała, iż ją również zmylił znak taksówki na samochodzie. „Byłam w samochodzie z kimś, kto nie był taksówkarzem. Wszystko mogło się zdarzyć” – powiedziała. „Byłam wdzięczna, iż tylko moje konto bankowe zostało naruszone”.

CBC News kupiło znak taksówki na Amazon za 35 dolarów. Ma pasek magnetyczny na spodzie, dzięki czemu łatwo przykleja się do dachu samochodu. Aby zasilić światło, dołączony przewód można poprowadzić przez okno kierowcy i podłączyć do dodatkowego gniazdka elektrycznego samochodu, znanego również jako zapalniczka.

Stowarzyszenie taksówkarzy twierdzi, iż licencjonowani taksówkarze zwykle kupują swoje znaki dachowe od wyspecjalizowanych dostawców i są one podłączone na stałe do samochodu – nie są zasilane przez zapalniczkę.

„Kiedy widzisz taką “instalację”… to oczywiste, iż nie jest to legalna taksówka” – powiedział Way, prezes stowarzyszenia.

W zeszłym miesiącu Way wysłał do Amazon list w imieniu Kanadyjskiego Stowarzyszenia Taksówkarzy, prosząc o zaprzestanie sprzedaży tego produktu. „To nie jest bezpieczny, praktyczny sposób dystrybucji zaufanych znaków ‘Taxi’” – napisał. Ale Amazon powiedział Wayowi – i CBC News – iż znaki pozostaną w ofercie sprzedaży na jego stronie, ponieważ firma nie łamie żadnych zasad.

„Myślę, iż trudno będzie komukolwiek powstrzymać Amazon przed sprzedażą produktu, którego sprzedaż jest całkowicie legalna” – powiedział Daniel Goldbloom, prawnik specjalizujący się w sprawach karnych z Toronto. „To prawda, iż te znaki taksówkowe mogą być używane do popełniania oszustw, ale noże kuchenne mogą być używane do popełniania morderstw – a my nie powstrzymujemy sprzedawców detalicznych przed ich sprzedażą”.

Way nie traci jednak nadziei. Mówi, iż stowarzyszenie taksówkarzy planuje również poprosić innych sprzedawców internetowych, takich jak Temu i eBay, o zaprzestanie sprzedaży znaków taksówkowych i będzie lobbować rządy prowincji na rzecz przepisów regulujących sprzedaż tego produktu.

Coffey powiedział jednak, iż jego zdaniem najlepszym sposobem na walkę z oszustwami taksówkarskimi jest edukowanie ludzi na ich temat. „Nigdy, przenigdy nie oddawaj innej osobie kontroli nad swoją kartą debetową” – powiedział detektyw.

Ofiary Chin King i Kozodi również chcą rozpowszechniać tę informację. „Im więcej osób o tym wie, tym mniejsze prawdopodobieństwo, iż przytrafi się to komuś innemu” – powiedział Kozodi.

Idź do oryginalnego materiału